Zátěžovými testy, které zkoumají celkem 91 bank v Evropské unii, neprojdou jen dva finanční ústavy - irská Allied Irish Bank a řecká National Bank of Greece. Vyplývá to z analýzy Deutsche Bank, kterou v pátek zveřejnil deník Financial Times Deutschland.

Podle kritiků je ovšem vysoká úspěšnost finančních ústavů důkazem, že zátěžové testy nejsou dostatečné a jde jen o mediální trik. "Evropský přístup k finanční krizi příliš často spoléhá na předpoklad, že všechno bude fungovat tím nejlepším možný způsobem, když problémový investoři uvěří úřadům," kritizuje zátěžové testy v redakčním úvodníku evropské vydání Financial Times.

Parametry testů podle expertů podceňují dopad současné dluhové krize. V případě španělských dluhopisů totiž předpokládají jen ztráty ve výši tří procent a v případě dluhopisů Řecka, jehož krach je stále možný, ve výši 17 procent.

Podle FT Deutschland se ale řecké dluhopisy již nyní prodávají se "slevou" 25 procent, což činí zátěžové testy "naprosto nedůvěryhodné". A trhy podle agentury Bloomberg odhadují, že v krizové situaci, na kterou by banky měly být připraveny, by řecký bankrot znamenal pro banky ztráty 60 procent z řeckých dluhopisů. Více peněz než 40 procent svých investic ze země nedostanou.

ECB: Evropské banky jsou zdravé

I přes kritiku odborníků Evropská centrální banka testům věří. "Evropa je na tom lépe, než si všichni myslíte,"vzkázal ve čtvrtek investorům šéf ECB Jean-Claude Trichet. "Ve světě je tendence být ohledně Evropy velmi pesimistický. To je však omyl," uvedl po zasedání rady ECB Trichet. Jeho povzbuzenínásledoval v pátek šéf Evropské komise josé Barroso, který prohlásil, že "testy jsou důvěryhodné."

Prezident evropské banky se tak snaží uklidnit nervózní investory, kteří netrpělivě čekají na výsledky testů evropských bank. "Trichet chce jednoznačně obnovit důvěru investorů v Evropu a dát najevo, že evropské banky na tom nejsou tak špatně, jak si řada investorů myslí," komentoval prohlášení šéfa ECB ekonom banky ING Carsten Brzeski.

Již 23. června by tak měly být oznámeny výsledky zátěžových testů 91 evropských bank, které mají prokázat jak finanční instituce ustojí případné krizové situace. Mezi tyto firmy nepatří žádná česká banka. Řadí se sem však jejich mateřské firmy Erste Bank, KBC nebo Société Générale. Nejvíce zkoušených bank - dvacet sedm - je ze Španělska. Čtrnáct potom z Německa. Dohromady tvoří 65 procent bankovního trhu Evropské unie.

Příliš měkké testy

Testy jsou již delší dobu terčem kritiky řady investorů, zdají se jim příliš měkké a trhy se z nich vlastně nic nedozvědí. "To nejsou zátěžové testy. Je to spíše přecenění vládních dluhopisů podle současné tržní hodnoty," řekl pro agenturu Bloomberg Jaap Meijer z londýnské Evolution Securities.

"Na trhu je málo důvěry, že testy budou k něčemu," prohlásil třeba Carlos Egea, úvěrový stratég banky Morgan Stanley. Jak Trichet, tak šéf evropských ministrů financí Lucemburčan Jean-Claude Juncker však věří, že testy přinesou na trhy stabilitu.

Testy, které má na starosti Výbor evropských orgánů bankovního dohledu (CEBS), obecně prověřují, jak banky ustojí situaci v případě, že hrubý domácí produkt v jednotlivých zemích poroste o tři procenta méně, než je současná prognóza Evropské komise, jež čeká pro letošek růst v EU jedno procento a pro příští rok 1,7 procenta.