Nový guvernér České národní banky Miroslav Singer vyjádřil vážné výhrady vůči možným regulačním opatřením v Evropě. Uvedl to v pátek list Wall Street Journal. Singer se v rozhovoru pro list obává, že přístup Evropské unie k regulaci finančního sektoru je špatný a nesouhlasí s názorem, že finanční krizi způsobil nedostatek mezinárodní regulace.

"Nesouhlasíme s tím, že krizi způsobil nedostatek mezinárodní regulace. Viníky jsou státní orgány, například ty v USA a Velké Británii, které selhaly v dohledu nad finančním sektorem," řekl.

Singer konkrétně odmítá návrhy na bankovní daň v EU. Domnívá se, že tento krok by mohl částečně uškodit rozvoji finančního sektoru. Nový guvernér také varuje před politickým tlakem na banky a bankovní dohled.

Evropští regulátoři by se podle něj mohli z politických důvodů tlačit na to, aby byly státní dluhy hodnoceny jako zdravější, než si myslí trh. "Vnímám takové nebezpečí," řekl Singer.

"Zdá se mi, že silnější impuls k zavedení regulace již tady byl, ale stále se ještě držíme síly této mylšenky. Mnoho hráčů má další záměry nebo začali kalkulovat, co by to také mohlo znamenat. Protože je řada věcí, které se zdají být nyní rozumné, ale pak se člověk začne dumat o širším dopadu. Některé studie již ukázaly, že některé návrhy 'by mohly fungovat trochu jako brzda'," řekl Singer o den dříve pro agenturu Bloomberg.

Kdy přijmout euro, netuší

Singer zopakoval, že vzhledem k nejistotě kolem eurozóny v důsledku dluhové krize v Řecku prozatím nemá smysl uvažovat o přijetí eura v ČR.

"Nemám ani potuchy, jak dlouho potrvá, než se podaří vyřešit problémy eurozóny," řekl Singer v rozhovoru. "Než se tak stane, je příliš hypotetické spekulovat o tom, zda by přijetí eura pomohlo české ekonomice."

Wall Street Journal v článku komentuje, že v době největší krize eura v jeho historii kandidáti s jeho přijetím nespěchají. Dokládá to na příkladu Polska, jehož ekonomika jako jediná v EU loni rostla díky včasné devalvaci zlotého, která pomohla jejich exportu. I Polsko všek i přes předchozí proklamace zatím nestanovilo konkrétní rok přijetí eura.

"Po skončení krize v eurozóně", píše se u Polska v kolonce, kde třeba u Rumunska stojí rok 2015. U Česka je uvedeno "centrální banka nyní zavedení eura neplánuje".

Deník připomíná, že podle květnového průzkumu České obchodní komory mezi malými a středními podniky bylo pro zavedení eura jen 20 procent tázaných. A nezapomněl zmínit, že český prezident Václav Klaus je hlasitým euroskeptikem.

Sazby zůstanou dole

Guvernér v rozhovoru dále potvrdil, že úrokové sazby v České republice pravděpodobně zůstanou na nízké úrovni déle, než se dosud předpokládalo. Dodal však, že další snižování sazeb je nepravděpodobné, pokud ekonomika prudce nezpomalí.

Singer je guvernérem od začátku července, kdy vystřídal ve funkci Zdeňka Tůmu. ČNB minulý měsíc ponechala základní úrokovou sazbu na historickém minimu 0,75 procenta.

Od sazeb centrální banky se odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů. Podnikům nižší úroky přinášejí levnější úvěry na investice a provoz, domácnostem levnější půjčky na bydlení. V loňském roce kvůli krizi ovšem toto pravidlo příliš neplatilo a tržní sazby reagovaly na vývoj sazeb ČNB pouze v omezené míře.