Ukrajinský parlament ve čtvrtek schválil rozpočtové škrty, které mají dostat rozpočtový schodek do souladu s požadavky Mezinárodního měnového fondu. Snížení vládních výdajů je klíčovou součástí úsporného balíku, kterým MMF podmiňuje schválení úvěrového programu pro Ukrajinu v hodnotě 14,9 miliardy dolarů (asi 300 miliard Kč).

Ukrajinská vláda hodlá snížit letošní schodek na 4,99 procenta hrubého domácího produktu z původně plánovaných 5,3 procenta HDP. Chce proto zredukovat výdaje na investiční programy v zemědělství, uhelném průmyslu a dalších odvětvích. Škrty se mají týkat rovněž státního penzijního fondu a ministerstva obrany. Loni činil deficit pouze 3,9 procenta HDP. Za letošním nárůstem schodku stojí zvýšení výdajů, jehož cílem je podpora hospodářského oživení.

Fitch zvedl Ukrajině rating

MMF loni Ukrajině pozastavil záchranný úvěrový program v hodnotě 16,4 miliardy dolarů, protože tehdejší ukrajinská vláda nedodržela sliby ohledně kontroly veřejných financí.

Základní principy nového programu v hodnotě 14,9 miliardy dolarů byly dohodnuty o víkendu. Dohodu, která má Ukrajině pomoci překlenout rozpočtový deficit a zvýšit důvěru investorů, ještě musí schválit rada MMF, což se očekává koncem července.

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings již v reakci na tuto dohodu zvýšila úvěrový rating Ukrajiny o jeden stupeň na B z dosavadního hodnocení B minus.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru