Úrokové sazby v Česku pravděpodobně zůstanou na rekordních minimech delší dobu, než se původně předpokládalo. Agentuře Reuters to ve čtvrtek řekl guvernér České národní banky Miroslav Singer. "V tuto chvíli nevidím důvod ke změně,“ uvedl Singer s dodatkem, že měnová politika nyní potřebuje jen jemné dolaďování.

Singer je guvernérem od začátku července, kdy vystřídal ve funkci Zdeňka Tůmu. Podle serveru Patria Online finanční trhy dle průzkumu agentury Reuters předpokládají, že sazby zůstanou beze změny minimálně do konce letošního roku. Také ČNB indikovala růst sazeb až do roku 2011.

Nový šéf centrální banky rovněž uvedl, že plány na snižování rozpočtových deficitů doma i v zahraničí začnou ovlivňovat ekonomiku až v příštím roce. Zároveň doplnil, že úsporná opatření v Evropě zřejmě nebudou mít příliš velký dopad na českou ekonomiku.

Expanze přijde až za dva roky

Singer upozornil, že poptávku po zboží vyráběném v České republice, jako jsou automobily, ocel a elektronika, rozpočtové škrty obvykle výrazněji nenarušují, takže hospodářský růst by neměl být příliš zasažen. Výraznější expanze by se Česko mělo dočkat až s rokem 2012.

Slabší koruna podle nástupce Tůmy není hrozbou pro spotřebitelské ceny. „Nepředstavuje inflační tlaky, protože spotřeba je utlumená a do ekonomiky neproudí z bank příliš úvěrů,“ řekl SInger. Pokud jde o přijetí eura, pro které ČR nemá stanoveno cílové datum, zopakoval Singer svoje předchozí stanoviska, že to není otázkou horizontu měnové politiky či příštích dvou až tří let.

ČNB minulý měsíc ponechala základní úrokovou sazbu, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, na historickém minimu 0,75 procenta. Naposledy banka úrokové sazby snížila na počátku května. Finanční trhy podle agentury Reuters předpokládají, že sazby zůstanou beze změny minimálně do konce letošního roku.

Od sazeb centrální banky se odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů. Podnikům nižší úroky přinášejí levnější úvěry na investice a provoz, domácnostem levnější půjčky na bydlení. V loňském roce kvůli krizi ovšem toto pravidlo příliš neplatilo a tržní sazby reagovaly na vývoj sazeb ČNB pouze v omezené míře.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru