Ekonomické reformy, které mají pomoci vytáhnout Řecko z recese a vyřešit dluhovou krizi, jsou navzdory některým skluzům na dobré cestě. Uvedla to ve středu ve své zprávě z červnové mise v Řecku Evropská komise.

Podle zástupců EK Atény učinily velký pokrok u fiskální konsolidace a makroekonomického vývoje, které jsou i přes vyšší inflaci v souladu s reformním programem. Je však potřeba se ještě zaměřit na některé oblasti.

Podle EK se zatím Aténám daří plnit plán na snížení rozpočtového deficitu v letošním roce na 8,1 procenta z loňských 13,6 procenta. Příjmy státu jsou sice zatím mírně nižší, než se počítá, výdaje však proti plánu klesly mnohem silněji. Řecko ale zatím nemá informace o financích z některých sektorů, včetně zdravotnictví, které v minulosti mělo hlavní podíl na překročení výdajů.

"Zatímco celkové hodnocení je pozitivní a zavádění programu je víceméně na dobré cestě, předběžná kontrola identifikovala řadu tlakových bodů a oblastí, kde je potřeba učinit další pokrok," uvedla ve zprávě komise bez bližších podrobností.

Představitelé Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu slíbily poskytnou Řecku na vyřešení dluhové krize až 110 miliard eur (2,8 bilionu Kč). Výměnou za poskytnutou pomoc musely Atény slíbit, že začnou s hlubokými reformami veřejných financí a razantně sníží rozpočtový deficit.

Navzdory protestům

Vláda se nyní snaží navzdory vlně stávek a dalších protestů zavést reformy, mezi které patří zvýšení daní či věku odchodu do důchodu. Řecko se od konce loňského roku potýká s hlubokou dluhovou krizí a na jaře se kvůli ztrátě důvěry investorů ocitlo na pokraji státního bankrotu.

Inflace je však zatím vyšší, než počítá vládní program. Komise to připisuje nedostatečné konkurenci a vysokému výskytu oligopolů na trhu, která umožňuje přesunout zvýšení daní přímo na spotřebitele. Oligopol znamená, že na trhu existuje velmi málo firem v daném oboru a ty pak samy stanovují ceny a směr vývoje celého odvětví.

Komise uvedla, že s jsou patrné problémy řeckého bankovního systému, kterému uškodily i nedávný pokles suverenity a hodnocení dluhů. Vláda proto zvažuje další finanční injekce, které by čerpala ze systému pojištění vkladů.

Řecký statistický úřad dnes uvedl, že inflace v červnu zpomalila na 5,2 procenta z květnových 5,4 procenta, což byla nejvyšší hodnota za 13 let. Stále je však nad průměrem celé eurozóny, napsala agentura Reuters.

Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru