Zahraniční obchod skončil v květnu přebytkem 12,3 miliardy korun, což je meziročně o 0,6 miliardy více. Květnová bilance je tak kladná nepřetržitě od roku 2004, oznámil Český statistický úřad. Vývoz podle předběžných údajů vzrostl meziročně o 24,4 procenta a dovoz o 25,9 procenta. Meziměsíčně se po sezónním očištění zvýšil vývoz o 1,9 procenta a dovoz o 3,8 procenta.

Výsledek příznivě ovlivnil růst aktiva v obchodě se stroji a dopravními prostředky, naopak nepříznivě působilo prohloubení deficitu v obchodě s minerálními palivy. Na květnové výsledky měl vliv i vyšší počet pracovních dní a nízká srovnávací základna loňského května 2009.

Podle statistiků se prohloubil schodek obchodu s minerálními palivy o 4,7 miliardy korun a s chemickými výrobky o půl miliardy.


Obchodní bilance se státy EU se meziročně zlepšila o 16,7 miliardy na 51,3 miliardy. Se státy mimo unii se deficit zvýšil na 39 miliardy korun z loňských 22,8 miliardy. Přebytek vzrostl v obchodě s Německem, Francií, Británií, Španělskem a Slovenskem. Naopak v obchodě s Čínou, Ruskem, Ázerbájdžánem a Thajskem se zvětšil schodek.

V lednu až květnu vzrostl vývoz o 14,1 procenta a dovoz o 13,2 procenta. Přebytek obchodní bilance meziročně vzrostl o 15,2 mld. Kč na 74,7 mld. Kč.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru