Maloobchodní tržby v květnu bez sezonního očištění meziročně vzrostly o 3,1 procenta po dubnovém poklesu o 4,5 procenta. Uvedl to ve středu Český statistický úřad. Čísla jsou lepší než očekávali statistici, kteří předpokládali růst kolem 2 procent.

Ke zvýšení tržeb přispěl zejména růst prodeje motorových vozidel, který byl nejvyšší od prosince 2007. "Po očištění o sezónní vlivy, kalendářní a pracovní dny se tržby v maloobchodě včetně motoristického segmentu v květnu zvýšily meziměsíčně reálně o 0,4 procenta a meziročně klesly o 0,8 procenta," uvedl ČSÚ.

"Tahounem byly prodeje motorových vozidel. Češi začali využívat vrcholících slev mnoha prodejců," potvrdil analytik Raiffeisenban k Pavel Mertlík. Květnový meziroční růst maloobchodních tržeb je však podle něj onou pověstnou "vlaštovkou, která jaro nedělá".

K meziročnímu růstu tržeb bez očištění o 3,1 procenta přispěl prodej motorových vozidel o 3,8 procentního bodu, a to zejména vlivem vyššího počtu pracovních dní. Opačně působil prodej potravin a pohonných hmot.

Podle Petra Dufka z ČSOB se nedá říci, že by se do obchodů vrátila chuť utrácet. "Na to je zatím ještě docela brzo. Už v dalších měsících uvidíme slabší tempa růstu a nevyhneme se ani záporným číslům," dodal.

Sezonně očištěné tržby za prodej a opravy motorových vozidel se zvýšily meziměsíčně reálně o 3,3 procenta a meziročně o 5,8 procenta. Neočištěné tržby vzrostly meziročně o 13,3 procenta, za prodej motorových vozidel se zvýšily o 16,2 procenta a za opravy klesly o 0,4 procenta.

"Určité náznaky zlepšujících se tendencí na trhu práce jsou příznivým faktorem pro maloobchodní tržby. I tak se ale stále mnoho lidí potýká s nedostatkem práce a míra nezaměstnanosti se drží na vysokých úrovních," upozornil Miroslav Frayer z Komerční banky.

Maloobchodníkům by se podle něj letos nemělo dařit již tak špatně jako v minulém roce, ale růstu tržeb se pravděpodobně ještě nedočkáme. "Kromě situace na trhu práce jsou banky v poskytování spotřebitelských úvěrů stále shovívavé, negativní dopad do spotřeby domácností by měla přinést i nutná fiskální restrikce," doplnil.

Dufek s Mertlíkem dokonce očekávají za celý rok celkový mírný pokles maloobchodních tržeb.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru