Karlovy Vary si užívají a hýčkají svoji hlavní hvězdu. Poté, co Jude Law propařil noc na oslavě narozenin Jiřího Macháčka, jako by byl místní (podrobnosti o party v Hřebejkově Bokovce čtěte zde), přišel na nedělní dopolední tiskovou konferenci uvolněný, odpočatý a v dobré náladě.

Otázky se točily nejprve okolo uplynulého večera - to, že se Jude Law namísto odpočinku v luxusním hotelovém apartmá za hradbou bodyguardů rozhodne strávit noc křepčením s českou filmovou smetánkou, nikdo nečekal.

Jiří Bartoška však hercovo přání "někde si zapařit" vyplnil nadšeně. A nikdo ze zúčastněných nelitoval. U snídaně si zkrátka bylo o čem vyprávět.

Pak se ale diskuse stočila k seriózním tématům. Jude Law se rozpovídal o natáčení snímku Talentovaný pan Ripley - drama režiséra Anthonyho Minghelly tu totiž sedmatřicetiletý britský herec uvede osobně v pondělí večer ve Velkém sále hotelu Thermal. Už teď je vyprodáno, sál pro 1 300 lidí bude nejspíš nabitý k prasknutí. Bartoška tu Lawovi zároveň předá Cenu prezidenta festivalu.

Ripley byl zlomem mojí kariéry

"Talentovaný pan Ripley byl nepochybně klíčovým filmem mojí kariéry," svěřil se Law, který za roli rozmařilého továrnického synka Dickieho Greenleafa získal v roce 1999 svou první nominaci na Oscara. Zavzpomínal také na to, jak složitě film vznikal z produkčního hlediska.

"Kdybychom ten film  točili dnes, vznikal by mnohem snáz. Tehdy jsme měli jen velmi omezený rozpočet," uvedl Law.

Hvězda filmů Na dotek, Návrat do Cold Mountain či Road to Perdition vyprávěla i o svých dalších projektech: Law se totiž právě chystá na natáčení snímku Hugo Cabret, pod nímž je režijně podepsaný Martin Scorsese. Tento film by měl být vůbec prvním, který Scorsese natočí ve 3D.

"3D technologie obecně moc nemusím, raději mám starou dobrou poctivou filmařinu. Scorsese je ale brilantní filmař a moc se na tuhle spolupráci těším, věřím, že vznikne fantastický film," uvedl Law.

Divadlo jako práce se skalpelem

Dlouholetý divadelní herec také srovnával svá filmová a divadelní angažmá: "Víte, jako mladý kluk si vůbec netroufáte snít o filmu. Divadlo je tak nějak blíž, pomyslně i fyzicky. Prostě vejdete do jedněch dveří, a stojíte na jevišti. Divadlo pro mě vždycky bylo obrovskou školou," uvedl herec, který nedávno znovu exceloval na prknech, když ztvárnil titulní postavu v Shakespearově tragédii Hamlet.

"Kdysi jsem slyšel přirovnání, že divadlo je jako operace skalpelem, kdežto filmování je práce s laserem. Ze zkušenosti však vím, že to někdy může být přesně naopak - to nejsyrovější , precizní divadelní herectví ze sebe mnozí herci dostanou před kamerou, a velkoprodukční spektákly, kde se přehrává, se někdy stěhují na jeviště," uvedl Law.

Večer Lawa čeká slavnostní projekce Talentovaného pana Ripleyho v Thermalu, ve Varech by se měl zdržet i zítra. 

Související