Majitelé nákladních automobilů zaplatili v pololetí na mýtném 3,13 miliardy korun, což je o 17 procent více než loni za stejné období. Vyplývá to ze statistik mýtného systému, který provozuje Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). V červnu přitom ŘSD zaznamenalo vůbec nejvyšší měsíční výnos od spuštění systému v lednu 2007.

Podle mluvčí ŘSD Martiny Vápeníkové stojí za zvýšenými výběry oživení ekonomiky a dopravy po loňském krizovém roce. "Za červen mýtný systém předepsal rekordní částku 579 milionů korun," uvedla mluvčí. Vysoké sumy platili dopravci především v poslední dekádě června, dosud nejvýnosnějším měsícem byl letošní březen s 569 miliony.

Kromě oživení ekonomiky se na vyšších výběrech podílí i skutečnost, že od února musejí mýtné platit i všechny malé nákladní vozy od 3,5 tuny do 12 tun, které loni používaly dálniční známky. I po odečtení malých náklaďáků jsou ale letošní výběry vyšší než loňské. Kamiony nad 12 tun zaplatily za letošní pololetí o šest procent více než loni.

 

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru