Tato zjištění vyplývají z rozsáhlé mezinárodní studie, v níž brněnští vědci po dobu 20 let zkoumali více než 5000 párů z Brna a Znojemska.

"U dětí, které počali kouřící otcové, se objevil statisticky významně vyšší počet vrozených vad. Tyto děti měly i vyšší riziko výskytu nádorového onemocnění," říká Lubomír Kukla z Lékařské fakulty Masarykovy univerzity. Kouření těhotných matek negativně ovlivňuje velikost plodu a psychiku žen po návratu z porodnice.

Kouření ovlivňuje negativně zdraví i po porodu. Děti kuřaček mají častější zdravotní potíže, v prvním půlroce života bylo hospitalizováno téměř dvakrát více dětí kouřících matek než nekuřaček. Mateřské mléko kuřaček navíc obsahuje třikrát více toxických látek než mléko nekuřaček. V předškolním věku se u dětí kuřáků prokázal častější výskyt poruch chování jako agresivita, hyperaktivita, impulzivnost nebo poruchy pozornosti.

Vzorek více než 5000 párů a jejich dětí sledují odborníci od jejich prenatálního růstu a budou v tom pokračovat, dokud jim nebude 19 let. Nejpozději narození účastníci průzkumu oslaví devatenáctiny v červnu 2011.

Studie je jedinečná svým záběrem - od počátku probíhá v šesti evropských zemích a sleduje život zhruba 40 tisíc dětí.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru