Odcházející ministr financí Eduard Janota v pátek na základě doporučení kvalifikační komise rozhodl o vyloučení sdružení PPF ze soutěže o získání obří zakázky na odstranění starých ekologických škod. ČTK o tom dnes informoval mluvčí MF Ondřej Jakob. MF již jednou konsorcium PPF Advisory, Ecosoil Süd, AVE CZ a Dekonta ze soutěže vyřadilo. PPF ale uspěla u antimonopolního úřadu, který ji vrátil do hry. Konsorcium vedené PPF Advisory považuje dnešní rozhodnutí MF za věcně nedůvodné a neoprávněné.

"Jsme šokováni postupem MF a věříme, že nový premiér jeho postup důkladně prošetří. Konsorcium bude všemi právními kroky usilovat o revizi dnešního rozhodnutí MF s cílem vrátit se zpět mezi soutěžitele o veřejnou zakázku na odstranění starých ekologických zátěží," sdělila PPF.

MF obdrželo několik podnětů od uchazečů, kteří upozornili na pochybnosti ohledně kvalifikace sdružení PPF, jimiž se v minulém řízení Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) nezabýval. MF bylo podle zákona povinno tyto pochybnosti prověřit, uvedl Jakob. Aby předešlo nařčením o nerovném přístupu k uchazečům, prověřilo ve stejných aspektech i ostatní uchazeče, kteří se kvalifikovali do druhého kola soutěže. Ti mají kvalifikační předpoklady v pořádku, dodal mluvčí.

Uchazeč podle MF nedoložil, že má sjednáno dostatečné pojištění odpovědnosti za škodu, splňuje podmínku celkového obratu v požadovaném rozsahu, že za poslední tři roky uskutečnil alespoň jednu službu provedení sanačního zásahu při odstraňování starých ekologických zátěží za celkem nejméně 1,5 miliardy Kč a že se na plnění zakázky bude podílet alespoň jeden projektant se zkušeností s projektováním minimálně pěti sanačních zásahů.

MF dále zjistilo, že jeden z členů sdružení se prokazoval již delší dobu neplatným výpisem ze seznamu kvalifikovaných dodavatelů. Tím, že tuto skutečnost ministerstvu včas neoznámil ani nenapravil, porušil zákonnou povinnost a zákon už jen z tohoto důvodu ukládá zadavateli uchazeče vyloučit. "Jde o procesní krok striktně podle zákona, který by musel udělat každý ministr," shrnul důvody vyloučení PPF Jakob.

Konsorcium je přesvědčeno, že splnilo všechna kvalifikační kriteria. Je prý složeno z mezinárodně renomovaných firem z oblasti sanace a nakládání s odpady a na rozdíl od ostatních soutěžitelů má zcela transparentní akcionářskou strukturu. Diskriminační přístup MF a hledání důvodů, proč by mělo být konsorcium ze soutěže vyloučeno, je podle PPF v přímém rozporu s logickým cílem státu dosáhnout maximálního počtu odpovídajících soutěžitelů a tím i nejnižší možné ceny.

"Bohužel se splnily naše předchozí obavy. Postup MF považujeme za neobhajitelný a budeme se mu bránit se vší razancí. Za obzvlášť pikantní považuji, že argumenty pro vyloučení byly dodávány našimi konkurenty, což znamená, že oni získali informace o námi předkládané přihlášce,“ uvedl akcionář PPF Jiří Šmejc.

Sdružení PPF bude mít nyní patnáctidenní lhůtu pro podání námitek. Poté se případně může znovu obrátit na ÚOHS, který přezkoumá nové důvody vyloučení. MF je připraveno jeho rozhodnutí respektovat, doplnil Jakob.

Finanční skupina PPF si již v minulých dnech stěžovala u ministra financí Eduarda Janoty na diskriminaci a nerovné zacházení v rámci této zakázky.

Premiér Petr Nečas (ODS) dnes na tiskové konferenci řekl, že se spojí s úřadujícím premiérem Janem Fischerem a požádá ho o vysvětlení tohoto kroku. "My jsme několikrát opakovaně vyzvali vládu a její ministry, aby nečinili žádné zásadní nevratné kroky," zdůraznil. Podle něj znamená méně soutěžících vyšší cenu zakázky. Podle jeho slov toto ne zcela pochopitelné rozhodnutí i jeho načasování potvrzuje určité obavy z neprůhlednosti procesu výběru vítěze soutěže.

"To není politické rozhodnutí, to je procesní rozhodnutí. Předpokládám, že ministerstvo postupovalo podle zákona a podle zákona bude postupovat i v případných opravných prostředcích," řekl Českému rozhlasu-Radiožurnálu budoucí ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

MF trvá na tom, že se všemi uchazeči o zakázku zachází rovně a nediskriminačně. "Přístup do dataroom byl všem uchazečům uzavřen v říjnu 2009 z důvodu zrušení rozhodnutí o vyřazení sdružení PPF Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže. Ministerstvo financí neumožní opětovný přístup do dataroom žádnému z uchazečů do doby definitivního rozhodnutí o další účasti sdružení PPF," uvedl už dříve Jakob.

Nabídky do výběrového řízení na obří ekologickou zakázku mohou firmy podávat do 7. prosince. Ministerstvo vyhlásilo tendr na odstranění starých ekologických škod jednou velkou zakázkou na konci roku 2008. Hodnota garancí za neodstraněné ekologické závazky státu, které vznikly před rokem 1992, je asi 115 miliard korun. Kritici soutěže však tvrdí, že tendr je předražený a může připravit státní kasu o desítky miliard korun.

Do ekologického tendru se přihlásilo šest uchazečů, ministerstvo v prvním kole tři z nich vyřadilo, mezi nimi i právě konsorcium v čele s firmou PPF Advisory. Mezi uchazeči jsou dále Geosan Group, Marius Pedersen Engineering a společnost Environmental Services.

Minulý týden se lídři ODS, TOP 09 a Věcí veřejných domluvili, že požádají ministra financí Eduarda Janotu, aby jim dal písemné potvrzení, že pokud soutěž skončí bez vítěze, nebude to znamenat podnět k arbitráži. O tendru bude nový kabinet rozhodovat v první polovině prosince.

 

 


Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru