Německé banky souhlasí s účastí na celoevropských zátěžových testech bank, jakmile budou nastaveny jejich parametry. Sdělila to ve středu německá centrální banka Deutsche Bundesbank po schůzce s šéfy největších německých bank. Dodala, že parametry pro testy bank v celé Evropské unii budou určeny v brzké době. Nedávný summit EU se dohodl, že výsledky zátěžových testů bank budou zveřejněny nejpozději ve druhé polovině července. Testy mají ukázat kapitálovou sílu a odolnost finančních ústavů v případě rozšíření dluhové krize nebo opakování hospodářského poklesu.

Agentura Reuters v úterý s odkazem na informované zdroje uvedla, že tři největší německé banky Deutsche Bank, Commerzbank a BayernLB prošly předešlými testy.

V dalším celoevropském kole se má zkoumat odolnost více než stovky bank, z toho 15 německých, uvedly zdroje.

Německé banky mají v Evropě největší objem špatných úvěrů, ukázala studie konzultační společnosti PricewaterhouseCoopers. Na konci loňského roku nominální hodnota těchto půjček činila 213 miliard eur (5,5 bilionu Kč) a byla o 50 procent vyšší než před rokem.

Zátěžové testy bank provádí Výbor evropských orgánů bankovního dohledu (CEBS) tvořený národními orgány regulace bankovního sektoru ve 27 zemích EU. Výsledky testů má CEBS předat ministrům financí EU a ti by je měli připravit ke zveřejnění.

Investoři se obávají, že evropské banky by mohly být ohroženy svými investicemi do vládních dluhopisů zemí ohrožených platební neschopností jako Řecko. V případě zátěžových testů se objevují pochyby, zda nebudou jejich výsledky zveřejněny jako dříve jen částečně a v hrubých obrysech. Podrobné zveřejnění podobných testů v USA přispělo před rokem k ukončení finanční krize. V Německu je podle pozorovatelů plné zveřejnění výsledků testů komplikováno legislativou.