Generální ředitel tuzemské energetické společnosti ČEZ Martin Roman se stal členem dozorčí rady rakouské pojišťovací skupiny Vienna Insurance Group. Do dozorčí rady ho zvolili akcionáři firmy spolu s Wolfgangem Ruttenstorferem, který je dlouholetým šéfem petrolejářského gigantu OMV. Napsal to server týdeníku Týden s odvoláním na hlasování, které VIG zveřejnila na internetových stránkách.

Roman byl podle Týdne do dozorčí rady jmenován od skončení úterní valné hromady až do valné hromady, která rozhodne o zodpovědnosti vedení pojišťovny za finanční výsledky v roce 2013. Do skupiny VIG patří i tuzemské pojišťovny Kooperativa, Pojišťovna České spořitelny a Česká podnikatelská pojišťovna.

Roman byl letos v dubnu zvolen také do představenstva maďarského plynárenského obra MOL. Roman byl tehdy nominován na neexekutivního člena "Board of Directors", což je obdoba českého představenstva.

Valná hromada VIG v úterý ve Vídni také schválila dividendu 0,9 eura na akcii a rozhodla o vyčlenění veškeré pojišťovací činnosti do stoprocentní dceřiné společnosti s názvem Wiener Städtische Versicherung AG Vienna Insurance Group. Na burze obchodovaný koncernový holding ponese jméno Vienna Insurance Group AG Wiener Versicherung Gruppe a převezme hlavní úkoly řízení nad rámec jednotlivých zemí.

Koncern VIG loni vytvořil především na základě rozvoje obchodní činnosti v zemích střední a východní Evropy zisk před zdaněním převyšující 441 milionů eur, což znamenalo meziroční pokles o 18 procent. Zisk jejích českých aktivit však stoupl o 14 procent na 122,9 milionu eur. Skupina VIG loni zvýšila předepsané pojistné o 1,5 procenta na 8,02 miliardy eur. V samotné ČR pojistné stouplo o téměř 13 procent na 1,6 miliardy eur.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru