Dluhy českých domácností u bank a finančních institucí překročily bilion korun. Během května se proti konci dubna zvýšily o 6,12 miliardy korun na 1,004 bilionu korun. Za poslední rok domácnosti zvýšily své zadlužení o 81,15 miliardy korun, vyplývá z údajů České národní banky, které zveřejnila ve středu.

Pro srovnání jak velká je to částka, tak by dluhy domácností mohly zaplatit pět dostaveb jaderné elektrárny  Temelín. Její cena se odhaduje zhruba na 200 miliard korun. Při rozpočítání na obyvatele to vychází zhruba 100 tisíc korun na jednoho Čecha.

Stejně jako v minulých měsících má opačný trend zadluženi podniků, které klesá. V květnu meziročně se zadlužení firem snížily o 77,85 miliardy korun na 898,66 miliardy korun. Proti dubnu se úvěry tuzemských firem zvýšily o 1,03 miliardy korun.

Jednodenní vklady domácností vzrostly od dubna o 61,22 miliardy korun na 906,05 miliardy Kč. Meziročně se zvýšily o 135,46 miliardy Kč. Vklady domácností s výpovědní lhůtou, mezi které patří například termínované vklady, meziročně klesly o 59,5 miliardy na 400,29 miliardy Kč. Proti dubnu se snížily 56,47 miliardy korun.

Centrální banka poskytuje uvedenou statistiku každý měsíc v národním měnovém přehledu. Ten se odvozuje z bilancí měnových finančních institucí, jež zahrnují vedle centrální banky, obchodních bank a poboček zahraničních bank v Česku také fondy peněžního trhu, úvěrní a spotřební družstva.

Průměrná česká domácnost dluží přibližně čtvrt milionu korun, osmkrát více než v roce 2000. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu. Vzhledem k tomu, že mzdy za uvedené období vzrostly o 78 procent, zadlužení domácností tak reálně vzrostlo „pouze“ pětinásobně.

I přesto je podle statistiků zadlužení českých domácností „bezpečné“ a ve srovnání s vyspělými státy mnohem nižší. A to i přes uvedený růst.

 

graf-zadluzenost-domacnosti-kveten-2010.jpg

 

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru