Společnost Energetický a průmyslový holding (EPH), jejímiž akcionáři jsou firmy J&T, PPF a Daniel Křetínský, v úterý ve Varšavě podepsala předběžnou smlouvu o koupi černouhelného dolu Silesia na jihu Polska. Informoval o tom EPH.

Podrobnosti smlouvy, kterou EPH podepsal s majitelem Silesie, polskou těžební firmou Kompania Wenglowa, nejsou známy. Podle dřívějších neoficiálních informací nový majitel za důl zaplatí výrazně méně než 111,5 milionu zlotých (691,5 milionu korun), na kolik byla Silesia oceněna před několika lety.

Pro dokončení transakce jsou potřebné ještě některé formality, na EPH musí být kromě jiného převedena těžební koncese.

Důl Silesia, který se nachází 30 kilometrů od českých hranic, se těžební společnost Kompania Wenglowa snažila prodat již třikrát, mezi zájemci byl i ČEZ. Ale teprve letos začal prodej Silesie nabývat konkrétnějších obrysů, když o důl projevila zájem firma Przedsiembiorstwo Górnicze Silesia (PGS), kterou založili pracovníci dolu a jejímž investorem se v únoru stal právě EPH. Ztrátovému dolu do té doby hrozila likvidace.

"Na dole Silesia plánujeme investovat stovky milionů polských zlotých do nejmodernějších těžebních technologií a celkové modernizace dolu," řekl Tomáš David, ředitel pro rozvoj energetického sektoru ve skupině EPH.

EPH uvedl, že zásoby černého uhlí v Silesii do hloubky 1000 metrů dosahují okolo 100 milionů tun. Ve ztrátovém dolu, kde se údajně nachází 460 milionů tun černého uhlí, se nyní těží méně než jeden milion tun uhlí ročně.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru