Prezident České republiky Václav Klaus v úterý jmenoval nového viceguvernéra ČNB a nového člena bankovní rady ČNB na Pražském hradě.

Novým viceguvernérem České národní banky se od 1. července 2010 stane dosavadní člen její bankovní rady Vladimír Tomšík (36). Novým členem bankovní rady České národní banky bude od stejného data Kamil Janáček (67), současný hlavní ekonom Komerční banky.

Funkční období Kamila Janáčka bude šestileté. Vladimír Tomšík působí v ČNB od 1. prosince 2006 a jeho šestiletý mandát mu skončí 30. listopadu 2012.

Druhým viceguvernérem ČNB je Mojmír Hampl. Členy bankovní rady dále jsou Robert Holman, Pavel Řežábek a Eva Zamrazilová.

"Jsem rád, že bez jakékoliv prodlevy je bankovní rada doplněna a že s vámi dvěma bude plně funkčním a fungujícím orgánem," řekl prezident při jmenování.

Staří známí

Kamil Janáček je od roku 1997 profesorem na VŠE. Dlouhá léta (od roku 1994) působí v Komerční bance jako hlavní ekonom. Ve své práci se zaměřuje na makroekonomickou teorii a analýzu, prognózy hospodářství a proces transformace české ekonomiky. Spolupracuje se Světovou bankou.

Podle vyjádření Janáčka při jmenování do funkce je měnová politika ČNB velmi dobře nastavena. "Nedomnívám se, že příliš proaktivní politika by byla dobrá pro přítomnost a budoucnost této ekonomiky," uvedl. Podle něj je jeho jmenování do bankovní rady důstojným zakončením jeho kariéry.

S prezidentem Václavem Klausem se dobře zná, ostatně jeho manželka Stanislava dělá Klausovi poradkyni. A z jeho týmu pochází i Eva Zamrazilová, kterou prezident již do bankovní rady ČNB jmenoval před dvěma lety.

Šestatřicetiletý Tomšík je členem bankovní rady ČNB od roku 2006. Je zároveň i vrchním ředitelem centrální banky. Doposud v ČNB dohlížel na sekci bankovních obchodů, jež realizuje obchody na finančním trhu, a na sekci řízení rizik, která spravuje devizové rezervy ČNB.

Vloni byl jmenován profesorem na VŠE pro obor finance. Přednášel kurzy zaměřené na hospodářskou politiku a makroekonomickou analýzu a prognózu.

Tomšík se při svém jmenování vyjádřil k regulaci finančního sektoru. "Představa, že větší regulací lze zabránit hospodářským cyklům a krizím, není slučitelná s žádnou ekonomickou teorií ani finanční praxí. Česká národní banka bude vždy prosazovat zdravý rozum a zachování principu volného trhu, aby se nestalo, že regulační mánií finančnímu sektoru více ublížíme, než pomůžeme," uvedl.

Místo viceguvernéra ČNB se uvolnilo po jmenování stávajícího viceguvernéra ČNB Miroslava Singera guvernérem ČNB s účinností od 1. července 2010 na šestileté funkční období. Prezident vybral Miroslava Singera na nejvyšší post v ČNB poté, co se funkce guvernéra k 30. červnu 2010 vzdal Zdeněk Tůma.

Související