Firemní manažeři v Německu, kam směřuje skoro třetina klíčového českého vývozu, doslova hýří optimismem. Díky exportu, jemuž prospívá i slabší euro, jim přibývají zakázky a mnozí z nich letos očekávají rekordní zisky.

Vyplývá to z rozsáhlého průzkumu mezi téměř 400 manažery v německém průmyslu, který od čtvrtého do třiadvacátého června provedl ústav Psephos pro odborný list Handelsblatt. Ten výsledky zveřejnil včera. Dokonce pod titulkem "Nový německý hospodářský zázrak".

Skoro tři čtvrtiny respondentů tvrdí, že se jim během prvního pololetí daří mnohem lépe, než počítali na prahu letošního roku. Přibližně 30 procent jich chce v příštích dvanácti měsících zvýšit investice a více než pětina najímat nové lidi.

Zdá se tedy, že Německo "pověsilo krizi na hřebík", jak píše Handelsblatt. Ale ani v této zemi, ani jinde v Evropě, nebo v Severní Americe ještě průmyslová výroba nedosáhla předkrizové úrovně.

Více se nakládá i vyrábí

To, že Německo hospodářsky opět sílí, je velice dobrá zpráva pro Česko. "Domácí ekonomika by měla být v rychlém závěsu za Německem, tedy alespoň zdejší průmysl. Ve sféře služeb a stavebnictví vidíme spíše slabiny," komentuje Helena Horská, analytička Raiffeisenbank.

Podle Jiřího Zrůsta, generálního ředitele logistické firmy CS Cargo, poptávka z Německa určitě stoupá. "Vidíme to na přepravovaných objemech zboží našich zákazníků. Ale stále bych to nepovažoval za stabilní výhybku ven z krize," míní Zrůst. Zatímco automobilový průmysl v Německu roste, maloobchod stagnuje a stavebnictví stále trčí v poklesu.

"Nárůst poptávky jsme začali registrovat koncem května. Nyní musíme kvůli zakázkám na červenec zrušit ve dvou závodech celopodnikovou dovolenou," říká Lumír Al-Dabagh, ředitel strojírenské společnosti Beneš a Lát. Většina jejích výrobků končí právě na německém trhu.

Výrazný vliv na český HDP

Vezme-li se v úvahu podíl Německa na českém vývozu (letos 32 procent) a také význam, jejž má pro Česko zahraniční obchod, pak by se každý procentní bod tempa růstu v SRN měl projevit vzestupem českého HDP o 0,3 bodu, uvádí David Marek z Patria Finance. "Nicméně, ekonomické vazby jsou složitější a bylo by třeba vzít do úvahy například majetkové vazby a finanční toky. Kvůli těmto a dalším faktorům se změny v německé ekonomice projevují v tuzemsku výrazněji," dodává Marek.

Česko je pro německé investory nejpřitažlivější zemí ve střední a východní Evropě, což potvrdil nedávný průzkum Německé průmyslové a obchodní komory.

"Na čele žebříčku zemí podle investorské přitažlivosti se v tomto regionu ani letos nic nezměnilo. Už pátý rok vede Česká republika," konstatuje komora ve zprávě.

Přímé německé investice v Česku podle posledních údajů zveřejněných Bundesbankou koncem roku 2008 činily 22 miliard eur. V mnohem větším Polsku je to 19,8 miliardy eur.