Finanční skupina PPF si stěžuje u ministra financí Eduarda Janoty na diskriminaci a nerovné zacházení v rámci obří zakázky na odstranění starých ekologických škod. Vyplývá to z dopisu PPF ministerstvu financí, o kterém informoval mluvčí PPF Alexej Bechtin.

Ministerstvo již jednou konsorcium PPF Advisory, Ecosoil Süd, AVE CZ a Dekonta ze soutěže vyřadilo. PPF ale uspěla u antimonopolního úřadu, který ji vrátil do hry.

Řekněte kdo vás vlastní

Ministerstvo financí ale nyní prověřuje, zda bylo vrácení do hry oprávněné. „V případě sdružení PPF se vyskytly nové důvodné pochybnosti, kvůli kterým je Ministerstvo financí ze zákona povinno opětovně prověřit kvalifikaci sdružení PPF,“ uvedl mluvčí resortu Ondřej Jakob, s tím, že úřad ale podobnšě prověřuje kvalifikaci všech účastníků soutěže.

Problém je podle ministerstva i v tom, kdo firmy, jež se o obří zakázku ucházejí, vlastní. „Aby se zabránilo spekulacím o vlastnické struktuře účastníků soutěže, Ministerstvo financí všechny uchazeče vyzvalo k jasnému a transparentnímu prokázání vlastnické struktury," řekl Jakob.

PPF: Pusťte nás k datům!

PPF diskriminaci vidí mimojiné v tom, že jí zatím nebyl umožněn přístup k podrobnějíšm informacím o zakázce.

Akcionář PPF Jiří Šmejc uvedl, že MF dosud konsorcium v čele s PPF nevyzvalo k podání nabídky a neotevřelo dataroom, kde jsou k dispozici podrobnější údaje o zakázce. "Tento postup považuji za šikanózní, naznačuje odlišný přístup ministerstva k nám než k jiným účastníkům, že nám věnuje 'větší péči'," uvedl Šmejc.

MF: Přístup k datům nemá nikdo

Ministerstvo ale jakoukoliv diskriminaci odmítá. A tvrdí, že v okamžiku, kdy bylo konsorcium v čele s PPF ze soutěže loni v říjnu vyřazeno, byl přístup do dataroomu uzavřen i všem ostatním uchazečům o zakázku.

„Ministerstvo financí neumožní opětovný přístup do dataroom žádnému z uchazečů do doby definitivního rozhodnutí o další účasti sdružení PPF (resp. sdružení PD a sdružení DEME). Ministerstvo financí zajistí, že všichni uchazeči budou mít stejné podmínky pro předložení nabídky,“ uvedl Jakob.

Nový termín uzávěrky nabídek: 7. prosinec

Nabídky do výběrového řízení na obří ekologickou zakázku mohou firmy podávat do 7. prosince. Ministerstvo přitom termín několikrát posunulo, původně byla uzávěrka nabídek v srpnu 2009.

Ministerstvo financí vyhlásilo veřejný tendr na odstranění starých ekologických škod jednou velkou zakázkou na konci roku 2008. Hodnota garancí za neodstraněné ekologické závazky státu, které vznikly před rokem 1992, je asi 115 miliard korun. Kritici soutěže však tvrdí, že tendr je předražený a může připravit státní kasu o desítky miliard korun.

Ministerstvo financí ovšem na pokračování tendru trvá s tím, že pokud by se soutěž předčasně zrušila, hrozily by arbitrážní žaloby od uchazečů.

Do ekologického tendru se přihlásilo šest uchazečů, ministerstvo v prvním kole tři z nich vyřadilo. Jeden z vyřazených bylo i konsorcium v čele s firmou PPF Advisory, které později uspělo právě u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Mezi uchazeči jsou dále Geosan Group, Marius Pedersen Engineering a společnost Environmental Services.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru