Přehled vlád samostatné České republiky

Klausovy kabinety: 1992 až 1997

Tošovského úřednická vláda: 1997 - 1998

Zemanův kabinet: 1998 - 2002

Špidlova vláda: 2002 - 2004

Grossův kabinet: 2004 - 2005

Paroubkova vláda: 2005 - 2006

Topolánkovy vlády: 2006 až 2009

Fischerova úřednická vláda: 2009-2010

Prezident Václav Klaus jmenoval Petra Nečase premiérem České republiky. Poté složil lídr občanských demokratů do rukou prezidenta předepsaný slib.

Klaus v krátkém proslovu poznamenal, že Nečas je šestým premiérem, kterého za své působení na Pražském hradě uvádí do funkce. "To je poměrně dost a mimořádná stabilita to není," podotkl. Doufá prý, že Nečas je posledním předsedou vlády, kterého ve své prezidentské funkci jmenuje.

Václav Klaus, zakladatel a dlouholetý předseda ODS, také poznamenal, že třetího předsedy občanských demokratů si váží, zná jej dlouho a na spolupráci s ním se těší. "Jsem přesvědčen, že tento vysoký úřad se dostává do správných rukou. Věřím, že se vám v brzké době podaří sestavit vládu a přivést sem do této místnosti budoucích čtrnáct, patnáct ministrů," řekl prezident Nečasovi.

Nečas reagoval slovy, že i jej těší budoucí spolupráce s hlavou státu. Podotkl, že Česko potřebuje stabilní vládu, která bude řešit problémy, hlavně rozpočtové. "Občané očekávají také, že tato vláda skutečně bude předvádět především práci, nikoliv nějaké politické hašteření, a já vás chci ujistit, že toto je i můj cíl," zdůraznil předseda ODS.

Prezident nedal Nečasovi žádnou lhůtu

Oba politici po jmenování ještě asi hodinu o sestavování vlády jednali. Nečas potom novinářům řekl, že mu prezident nedal pro sestavení kabinetu žádnou lhůtu.

Klaus i Nečas jsou si prý ale vědomi, že by bylo vhodné, aby ministři byli v úřadě do poloviny července a věnovali se sestavením návrhu státního rozpočtu pro příští rok. Do jmen prezident podle Nečase mluvit nebude. "Prezident respektuje mou personální pravomoc," dodal Nečas.

Nový premiér také uvedl, že nebude mít ochranku. Neměl ji prý v žádné funkci. "Nevidím k tomu důvod, nehrozí mi žádné specifické nebezpečí," uvedl Nečas, který přišel na Hrad pěšky a pěšky se potom vydal i do vládního Hrzánského paláce.

Nečas odmítl ochranku

Ochranku využije jen tehdy, pokud to bude vyžadovat situace. "Chtěl bych zdůraznit, že nejde o výraz nedůvěry policistům ochranné služby," upozornil Nečas, který ani nevyužije vládní byt v Kramářově vile a bude jezdit českým vozem.

Policie bude podle Veroniky Benediktové z policejního prezidia Nečasovo rozhodnutí týkající se ochranky respektovat. "Budeme ale dál vyhodnocovat všechna případná rizika a podněty i ze strany pana premiéra," řekla Benediktová.

Nyní se nový premiér pokusí dotáhnout do konce jednání s TOP 09 a Věcmi veřejnými, aby mohl sestavit vlastní kabinet, který by se opíral o hlasy 118 poslanců z dvousetčlenné sněmovny.

Než k tomu dojde, bude zemi dál řídit kabinet Jana Fischera. Úřednická vláda sice podala demisi už v pátek, Česko ale povede do doby, než Klaus jmenuje celý nový kabinet. Formálně to znamená, že země bude mít dočasně dva předsedy vlády. Nejde o nic výjimečného, stejně tak tomu bylo i v minulosti.

Jednání o nové vládě se táhnou už do voleb. Před třemi týdny prezident předsedu ODS vedením těchto rozhovorů oficiálně pověřil. Novou vládu chce Nečas složit do poloviny července, aby se mohla  podílet na přípravě rozpočtu pro příští rok.

Jednání o nové vládě se nicméně začínají komplikovat. Už před týdnem podepsali rozdělení ministerstev šest pro ODS, pět pro TOP 09 a čtyři pro VV. TOP 09 ale ujednání zpochybňuje. Věci veřejné svoji účast na koaličním projektu podmiňují tím, že se ministrem vnitra stane jejich předseda Radek John.

Co se týče programové části, strany dnes zřejmě uzavřou třetí uzavřený okruh ze sedmi. Nejsložitější bude ale zřejmě jednání o zdravotnictví. Strany mají rozdílný pohled například na zvýšení poplatků za zdravotnické služby.

Dnes se také poprvé schází v demisi Fischerův kabinet. Končící premiér slíbil, že vláda v demisi nebude přijímat zásadní rozhodnutí.

 Projev prezidenta při jmenování premiéra Nečase

Vážený pane předsedo vlády,

dovolte mi, abych vám poblahopřál k tomuto dnešnímu jmenování. Jsem přesvědčen, že tento vysoký úřad se dostává do správných rukou. Věřím, že se vám v brzké době podaří sestavit vládu a přivést sem do této místnosti budoucích čtrnáct, patnáct ministrů. Já pevně věřím, že tento svůj úkol zvládnete. Musím říci, že v této chvíli je to šesté jmenování předsedy vlády v mém sedm a čtvrt roku trvajícím úřadu. To je poměrně dost a mimořádná stabilita vlády to není. Tak já bych chtěl vyjádřit přesvědčení, že už žádného dalšího premiéra já jmenovat nebudu a že vy minimálně celou tu dobu, která mně zbývá v mém prezidentování, jako předseda vlády zůstanete. Já se na tu spolupráci těším. Jmenováním Petra Nečase jmenuji někoho, koho dlouhá léta znám, koho si vážím a dobře si vzpomínám na první chvíli, když jsem ho uviděl na jakémsi volebním mítinku v květnu roku 1992, a už tehdy se mi zdál jako mladý, nadějný, takže teď to dotáhl až do funkce předsedy vlády. Takže pane premiére, já vám přeji, abyste se této funkce ujal pevně, vážně, ale i rozhodně a ať se vám podaří co nejdříve sestavit vládu a obstát s ní v parlamentu.

 

 Nečasův projev při jmenování

Vážený pane prezidente,

děkuji, velice si vážím toho, že jste mně jmenoval předsedou vlády. Mohu vás ujistit, že budu pracovat velice tvrdě společně se svými kolegy na tom, abychom vám co nejdříve mohli představit vládu České republiky. Tato země potřebuje stabilní vládu, potřebuje dělnou vládu, potřebuje vládu, která skutečně bude pracovat na základních problémech, které této zemi hrozí. Je to rozpočtová otázka, bezesporu, musíme velice aktivně přistoupit k státnímu rozpočtu na příští rok i samozřejmě na další léta. Občané očekávají také, že tato vláda skutečně bude předvádět především práci, nikoliv nějaké politické hašteření, a já vás chci ujistit, že toto je i můj cíl. Ještě jednou si velice vážím vašeho jmenování a těším se na naši vzájemnou spolupráci. Děkuji.