Výsledky ČSA

Rok1. Q celý rok
2010- 134 mil.     ----
2009- 1,32 mld.- 3,7 mld.
2008- 444 mil.+ 470 mil.
2007- 122 mil.+ 207 mil.
 

České aerolinie letos hospodaří výrazně lépe než loni. Za první čtvrtletí firma vykázala ztrátu 134 milionů korun, což je o téměř 1,2 miliardy lepší výsledek než před rokem. Uvedla to ČTK s odvoláním na dobře informovaný zdroj. Mluvčí společnosti Hana Hejsková čísla nechtěla komentovat s tím, že společnost nezveřejňuje dílčí výsledky hospodaření.

Ve výsledcích je zřejmě započítán prodej bezcelních obchodů, který loni v polovině prosince schválila valná hromada společnosti. ČSA prodaly jednotku Duty free společnosti Aelia Czech Republic ze skupiny Lagardére Services za 764 milionů korun. Konkrétní dopad transakce do čtvrtletních hospodářských výsledků není jasný.

Pasažérů přibylo

Výrazně lépe si společnost vedla v počtu přepravených cestujících. Pravidelných linek využilo podle údajů Asociace evropských aerolinií (AEA) v lednu o 16 procent pasažérů meziročně více, v únoru činil nárůst 18 procent a v březnu 14 procent. Celkem za čtvrtletí letadla ČSA přepravila téměř milion cestujících.

V dubnu naopak cestujících ubylo kvůli sopečnému prachu ve vzdušném prostoru a provozním omezením. Podle Hejskové se takzvaná sopečná krize na rezervacích výrazně projevila. V některých dnech prý knihování pokleslo o desítky procent, šlo však ale podle mluvčí jen o několik dní.

"Počet rezervací ve srovnání s počátkem roku narůstá úměrně blížící se letní sezóně. V tuto chvíli by bylo ještě velice předčasné spekulovat o tom, zda bude přetrvávat trend minulého období, kdy docházelo k výrazném přesunu cestujících do nižších knihovacích tříd," uvedla Hejsková. Podle analytika společnosti Cyrrus Jana Procházky bude pro aerolinie rozhodující právě druhé a třetí čtvrtletí, kdy vrcholí letecká sezona.

Před krachem zachránil stát

ČSA se loni ocitly nad ekonomickou propastí a hrozilo jim ukončení provozu. Pomohla mimo jiné půjčka od státního podniku Osinek, kterou stát nakonec vyměnil za větší podíl ve firmě. Transakci nyní posuzuje Evropská komise.

Ztráta za loňský rok činila 3,7 miliardy korun, ve firmě se proto pod novým vedením Miroslava Dvořáka uskutečňuje resktrukturalizace. Ta mimo jiné spočívá ve zmenšení flotily a soustředění se pouze na ziskové linky.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru