Tisíce demonstrantů zaplavily v sobotu ulice kanadského Toronta, kde se do dneška koná summit zemí G20. Část účastníků protestů, která se odpojila od hlavního proudu, podpalovala policejní auta a rozbíjela výlohy obchodů. Podle agentury Reuters šlo o černě oděné anarchisty, kteří se střetli s policií.

Násilnosti provázené ničením majetku a střety s pořádkovými silami se udály v oblastech ulic Bay Street a Queen Street. Podle úřadů je za nepokoje odpovědná jen malá část demonstrantů, přibližně několik stovek.

 


"Nikdy jsem nezažili takovou úroveň zlovolné kriminality, vandalismu a ničení v našich ulicích," prohlásil podle agentury AP šéf policie v Torontu Bill Blair.

 

Anarchisté, kteří už před manifestacemi upozornili, že se jejich akce zaměří hlavně na budovy bank, zaútočili na policejní zátarasy chránící místo konání vrcholné schůzky. Bezpečnostní síly ale náporu davu odolaly.

K demonstraci vyzvaly mimo jiné levicové organizace a odbory, které obviňují země G20, že ve svých ekonomických opatřeních upřednostňují banky a bohaté lidi na úkor chudých vrstev obyvatelstva.

Protesty zasáhly Toronto již v průběhu dní, které předcházely summit G20 a vrcholnou schůzku zemí G8, jež byla před víkendem. Kanadská vláda na bezpečnostní opatření vyčlenila jednu miliardu kanadských dolarů (přes 20 miliard korun).

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru