Skupina nejvyspělejších zemí světa G8 slíbila pět miliard dolarů (přes 100 miliard Kč) na zdravotní péči o matky a novorozence v Africe. Vyhnula se však rozsáhlejším příslibům pomoci chudým zemím s vědomím, že nesplnila dřívější závazky a že se sama potýká s rozpočtovými problémy. Informovala o to agentura Reuters.

Skupina G8 v roce 2005 na summitu ve skotském městě Gleneagles slíbila, že pomoc nejchudším zemím zdvojnásobí, tento svůj závazek však splnila pouze částečně.

Představitelé Spojených států a Británie se v pátek na schůzce G8 v Kanadě snažili přimět své kolegy z ostatních bohatých zemí, aby své závazky dodrželi. "Myslím si, že je frustrující, že světoví vůdci se k něčemu zavážou a poté to nesplní," řekl britský premiér David Cameron. "Tehdy v Gleneagles jsme učinili sliby. Měli bychom tyto sliby dodržet," dodal.

Schůzka G8 se koná v ospalé jezerní oblasti zhruba 300 kilometrů severně od Toronta. Delegáti tak mají šanci načerpat síly před větší schůzkou G20, která se bude o víkendu konat právě v Torontu. Tam se budou řešit i mnohem komplexnější ekonomické otázky, včetně společného postupu při dohledu nad finančním sektorem.

Téma veřejných financí přesto bylo nakousnuto už před summitem, kdy se do sporu dostal Cameron a Merkelová, kteří volají po rychlém snižování rozpočtových deficitů, a americký prezident Barack Obama, pro nějž je nejdůležitější hospodářský růst.


Angela Merkelová po pátečním jednání uvedla, že mezí ní a Obamou ve věci rozpočtových schodků nejsou rozpory. "Postoj Německa a Evropské unie je jasný: máme rozsáhlé ekonomické programy, teď jsme se vrátili k silnému růstu, a nadešel tedy čas snižovat deficit," řekla už před summitem Merkelová. "Budeme muset konsolidovat (veřejné finance) inteligentním způsobem," dodala.

Schůzka G8 se koná za situace, kdy Světová banka varovala před dalším poklesem finanční pomoci. Pokrok, jehož bylo prozatím v rozvojových zemích dosaženo, se podle banky může zastavit, nemluvě o tom, že pro řadu lidí by to znamenalo propad do chudoby.

Skupinu G8 tvoří země G7 a Rusko. Členy G7 jsou Spojené státy, Japonsko, Kanada, Velká Británie, Německo, Francie a Itálie. Schůzky G8 se jako hosté účastní i představitelé nejchudších zemí.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru