Vyjednavači stran možné koalice hledali shodu ohledně protikorupčních opatření. Lídři ODS, TOP 09 a Věcí veřejných se domluvili, že jejich případná vláda posílí pravomoci Nejvyššího kontrolního úřadu a  generální inspekce bezpečnostních sborů. Dali zelenou vzniku institutu korunního svědka a zveřejňování údajů o veřejných zakázkách na webu.

Zástupce za ODS Petr Tluchoř dodal, že bude muset každý předložený zákon být před schválením posouzen z hlediska korupčních rizik. "Domluvili jsme se na zpřesnění institutu spolupracujícího obviněného, tedy takzvaného korunního svědka," uvedl také šéf poslanců ODS. Potvrdil záměr stran rozšířit test spolehlivosti, který nyní absolvují policisté, i na vybrané úředníky státní správy.

Letos přijatá novela zákona o veřejných zakázkách původně ukládala veřejným zadavatelům, aby publikovali veškeré údaje o zakázce na internetu. Senátoři toto ustanovení ale navrhli z novely vypustit a sněmovna na tento návrh přistoupila. Jak ale dnes řekl Tluchoř, strany se shodly na tom, že na internetu budou muset být veškeré údaje, včetně například seznamu faktur nebo členů hodnotící komise.

Strany chtějí také snížit limit pro povinné vypsání soutěže na milion korun z nynějších dvou milionů. Podmínky účasti navíc nebudou smět být takové, aby znemožnily účast některému ze zájemců. Firmy ucházející se o zakázku budou také muset dokládat, kdo je vlastní.

Osud referenda bude v rukou jednotlivých poslanců

"Každá firma, která má akcie na majitele, je podezřelá," poznamenal předseda Věcí veřejných Radek John. Koalice proto u veřejných zakázek bude chtít znát strukturu firmy, která se o ni uchází. Firmy s nejasnou majetkovou a vlastnickou strukturou se podílet na zakázkách moci nebudou.

Podle Johna by měly rady obecních a městských zastupitelstev jmenovitě zveřejňovat, jak jejich členové hlasovali o zadávání veřejných zakázek. Stejně tak bude postupovat vláda. Jak řekl, pokud někdo pátrá, jak se na radnici hlasovalo o určité zakázce, častá odpověď zní "nepamatuji se. "Odstraníme 'nepamatuji se'," prohlásil John.

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg jej doplnil, že lídři začali diskutovat také o služebním zákonu, který by dal státním úředníkům jistotu, takže by korupci podléhat nemuseli.

Lídři tří stran se také shodli, že pro obecné referendum bude zapotřebí získat alespoň 250.000 podpisů. Vláda pak bude muset do tří měsíců připravit zákon, o kterém by zákonodárci rozhodovali ústavní většinou.

Referendum by nesmělo být vypsáno o otázkách bezpečnosti, daní nebo lidských práv. "Našli jsme cestu, jak uspořádat obecné referendum," podotkl John. Bude tak podle něj politickou odpovědností poslanců, kteří o vyhlášení referenda budou hlasovat, zda pro něj zvednou ruku, či ne. "Jsem přesvědčen, že v zásadních otázkách to parlament schválí," dodal předseda VV.

Dnes probíranou kapitolu práva a boje proti korupci plánují definitivně uzavřít v pondělí. Za nejsložitější označil John jednání o zdravotnictví. Odborníci i političtí lídři stran mají rozdílný pohled například na zvýšení poplatků za zdravotnické služby.

Ožehavé téma rozdělování ministerstev a vedení sněmovních výborů si strany prý nechají nejdříve na úterý.