Stát bude muset splatit sedm miliard korun za půjčku, kterou si před sedmi lety vzal státní podnik Správa železniční a dopravní cesty (SŽDC). Uvedl to server Aktuálně.cz s odvoláním na neveřejný materiál o přípravě nového rozpočtu. Sedm miliard je částka, která zbyla po transformaci Českých drah, píše server.

Transformační zákon z roku 2002 vytvořila vláda Miloše Zemana. Zákon předpokládal, že se státní podnik ČD rozdělí na dvě části. Akciová společnost ČD bude nabízet dopravní služby a SŽDC se bude starat o koleje a další infrastrukturu.

Zákon nařídil, že SŽDC převezme dluhy drah ve výši 9,5 miliardy a zároveň jejich "zbytný majetek". Jeho prodejem měla dluhy uhradit. SŽDC ale prodejem získala jen 2,5 miliardy a zbytek si půjčila v roce 2004. "Vláda schválila jako jeden ze zdrojů na uhrazení dluhu právě dluhopisy v hodnotě sedmi miliard korun. Na základě vládního usnesení jsou garantovány státem," řekl mluvčí SŽDC Pavel Halla.


Půjčku sedm miliard korun i roční úroky 300 milionů nakonec zaplatil stát. "Dluhopisy mají splatnost právě v roce 2011. O garanci bylo rozhodnuto již před emisí, takže nyní budeme pouze plnit závazky na základě rozhodnutí z té doby," uvedl mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob. Pokud by MF převzalo dluh hned v roce 2004, ušetřilo by na úrocích za dluhopisy přes dvě miliardy.

Podle serveru případ ukazuje mechanismus, jak stát skrytě subvencuje firmy. Podniky se zadluží se státní garancí a vůbec se nepokoušejí půjčené peníze splatit. MF pak garantovanou částku uhradí, aniž se ji snaží od firmy vymáhat. SŽDC přitom dostalo v roce 2008 mimořádnou státní dotaci 12 miliard Kč, ze které mohlo dlužnou částku splatit.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru