Stát bude muset splatit sedm miliard korun za půjčku, kterou si před sedmi lety vzal státní podnik Správa železniční a dopravní cesty (SŽDC). Uvedl to server Aktuálně.cz s odvoláním na neveřejný materiál o přípravě nového rozpočtu. Sedm miliard je částka, která zbyla po transformaci Českých drah, píše server.

Transformační zákon z roku 2002 vytvořila vláda Miloše Zemana. Zákon předpokládal, že se státní podnik ČD rozdělí na dvě části. Akciová společnost ČD bude nabízet dopravní služby a SŽDC se bude starat o koleje a další infrastrukturu.

Zákon nařídil, že SŽDC převezme dluhy drah ve výši 9,5 miliardy a zároveň jejich "zbytný majetek". Jeho prodejem měla dluhy uhradit. SŽDC ale prodejem získala jen 2,5 miliardy a zbytek si půjčila v roce 2004. "Vláda schválila jako jeden ze zdrojů na uhrazení dluhu právě dluhopisy v hodnotě sedmi miliard korun. Na základě vládního usnesení jsou garantovány státem," řekl mluvčí SŽDC Pavel Halla.


Půjčku sedm miliard korun i roční úroky 300 milionů nakonec zaplatil stát. "Dluhopisy mají splatnost právě v roce 2011. O garanci bylo rozhodnuto již před emisí, takže nyní budeme pouze plnit závazky na základě rozhodnutí z té doby," uvedl mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob. Pokud by MF převzalo dluh hned v roce 2004, ušetřilo by na úrocích za dluhopisy přes dvě miliardy.

Podle serveru případ ukazuje mechanismus, jak stát skrytě subvencuje firmy. Podniky se zadluží se státní garancí a vůbec se nepokoušejí půjčené peníze splatit. MF pak garantovanou částku uhradí, aniž se ji snaží od firmy vymáhat. SŽDC přitom dostalo v roce 2008 mimořádnou státní dotaci 12 miliard Kč, ze které mohlo dlužnou částku splatit.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru