Společnost Economia, která je největším vydavatelstvím ekonomických a odborných periodik v ČR, skončila loni ve ztrátě 136,4 milionu korun. V roce 2008 přitom vykázala čistý zisk 100,8 milionu korun. Zisk před úroky, odpisy a zdaněním (EBITDA) loni firmě meziročně klesl o 51 procent na 64,7 milionu korun. Economia to ve čtvrtek oznámila v tiskové zprávě.

Pokles EBITDA byl podle společnosti způsoben především snížením tržeb o 7,7 procenta, kdy vlivem globální ekonomické krize ubylo výdajů na reklamu v celé České republice a tím i výnosů z inzerce. Důvodem ztráty bylo jednorázové přecenění stálých aktiv formou mimořádného odpisu ve výši 204,9 milionu korun.

„I přes celkový nepříznivý vývoj mediálního trhu v České republice je společnost Economia z finančního hlediska zdravá a stabilní a pro rok 2010 předpokládá návrat do kladných hodnot na úrovni čistého zisku. Rozvojové investice nastartované v roce 2010 směřují k dlouhodobému posilování tržní pozice naší společnosti a zvyšování jejího obchodního potenciálu," komentoval výsledky generální ředitel vydavatelství Economia Petr Babický.

Společnost Economia vydává deník Hospodářské noviny, týdeníky Ekonom, Respekt, Marketing & Media, Obchodní věstník a dalších 17 odborných titulů. Dále provozuje 20 webových stránek včetně zpravodajského portálu iHNed.cz.

Economia a.s. je nepřímo většinově vlastněna společností Respekt Media a.s., kterou řídí český finančník a podnikatel Zdeněk Bakala a Crossroads Capital Investments Inc., mezinárodní investiční skupina zaměřená na střední a východní Evropu.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru