Evropská komise ve čtvrtek zažalovala Česko u Soudního dvora EU v Lucemburku kvůli vybírání daně z přidané hodnoty (DPH). Češi údajně porušují pravidla pro takzvané seskupení DPH, které umožňuje, aby stát přistupoval k několika osobám, které spolu z právního hlediska nemají nic společného, ale jsou propojené finančně, jako k jedné osobě.

"Komise přezkoumala právní předpisy členských států v této oblasti a zjistila, že legislativa sedmi členských států není kompatibilní s pravidly EU týkajícími se seskupení pro účely DPH," uvedla Evropská komise. Kromě Česka unijní legislativu údajně porušuje ještě Nizozemsko, Irsko, Finsko, Švédsko, Velká Británie a Dánsko.

Provinění českého státu spočívá v tom, že umožňuje, aby se seskupení pro platbu DPH mohly účastnit i osoby, které daň neplatí. Komise členské státy vyzývala, aby pravidla upravily, ale zatím marně. "Vzhledem k tomu, že v uvedených členských státech problémy přetrvávají, rozhodla se Komise předložit jejich věc Soudnímu dvoru EU," doplnila EK.

Pokud soud uzná, že Češi a další země unijní legislativu skutečně porušují, zatím jim žádné vyšší sankce nehrozí. Taková situace by nastala jen v případě, že by česká vláda případný rozsudek ignorovala a komise by jí zažalovala podruhé.

Další problém, liberalizace železniční dopravy

Evropská komise požene Česko k evropské justici také kvůli tomu, že nesprávně převedlo do svého práva pravidla týkající se liberalizace železniční dopravy.

Česko v tomto směru není v 27členné EU osamoceno. Právní kroky kvůli špatnému převedení těchto pravidel, které měly země do svého práva začlenit již před řadou let, komise vede s celkem 13 státy bloku.

"Neprovedení těchto opatření na liberalizaci trhu železniční dopravy připravuje provozovatele železnic o příležitost nabízet služby v ostatních členských státech a zákazníky železničních společností o větší nabídku konkurenčních železničních služeb," uvedla EK ve svém prohlášení.

Soubor opatření má podle komise za cíl zajistit "nezávislost provozovatele infrastruktury na železničních podnicích, nediskriminační zpoplatnění přístupu k infrastruktuře a zřízení regulačního subjektu k řešení překážek bránících hospodářské soutěži v oblasti přístupu k železniční infrastruktuře".

Slovensko prý porušilo pravidla hospodářské soutěžě

Evropská komise se ve čtvrtek rozhodla před evropskou justici poslat kvůli jiné kauze také Slovensko. Důvodem je smlouva o poskytování právních služeb na projekty výstavby nové dálnice. Bratislava podle komise, která v EU dohlíží na dodržování pravidel volné hospodářské soutěže, porušila unijní normy tím, že neumožnila, aby se o danou smlouvu soutěžilo v celé EU.

Čtvrteční krok navazuje na říjnové rozhodnutí EK, která tehdy Slovensku vyslala takzvané odůvodněné stanovisko, v němž vysvětlila svůj postoj. Bratislava ale na to nezaslala do Bruselu žádnou uspokojivou odpověď. Bude tak nyní na Soudním dvoru EU, aby rozhodl, zda Slovensko opravdu pochybilo.

Problém se týká toho, že v roce 2007 slovenské ministerstvo dopravy předčasně ukončilo ve veřejném zájmu smlouvu o právním poradenství kvůli nespokojenosti s výkonem dané firmy. Pár týdnů poté udělilo jiné společnosti novou smlouvu, a to v hodnotě 19,6 milionu eur.

Bratislava argumentovala časovou tísní a nepředvídatelnými okolnostmi způsobenými špatnými výkony první firmy. Brusel ale soudí, že podobná argumentace je nepřijatelná.

"Komise se domnívá, že zúžením přístupu k zakázce omezenému počtu společností Slovensko zabránilo jiným zainteresovaným poskytovatelům služeb využít možnost předložit nabídku. V důsledku toho nevychází cena zaplacená za dané služby z úplné hospodářské soutěže, což by bylo na úkor slovenských daňových poplatníků," uvedla EK v prohlášení.