Prognózy vývoje akcií podle bank

(do konce roku 2010), Index Stoxx Europe 600


 17 %
ING, Goldman Sachs, BofA Merrill Lynch

 9 %
Citigroup

 7 %
RBS

 -0,7 %
Unicredit

Problémy eurozóny, které výrazně oslabily kurz eura, se ještě mohou investorům vyplatit. Slabé euro - které ztratilo jen od začátku letošního roku vůči dolaru 14,6 procenta - zvýhodňuje evropské exportéry vůči zámořské konkurenci. Rostou jim tak zisky, což by se následně mělo projevit v růstu evropských akcií.

Ty by mohly do konce letošního roku stoupnout až o 19 procent.Takový scénář vyplývá z odpovědí analytiků, které oslovila agentura Bloomberg.

Vyšší zisky, vyšší cena

Podle analytiků proto právě teď nastala vhodná doba k nákupu evropských akcií. "Cenné papíry zlevnily právě kvůli vysokému zadlužení některých států eurozóny. Přijetí úsporných balíčků sice může zbrzdit růst, ale ne natolik, aby poškodily zotavování ekonomiky," myslí si analytik UBS Nick Nelson.

Ten je také jedním z nejoptimističtějších analytiků. Celoevropskému indexu FTSEurofirst 300 předvídá 19procentní růst. V průměru pak odborníci odhadují posílení v hodnotě 15 procent. Naprosto odlišnou pozici zaujímá jen tým banky Unicredit, která dalšímu celoevropskému indexu Stoxx Europe 600 věští propad o 0,7 procenta.

Také 11 tisíc analytiků v dalším průzkumu agentury Bloomberg hýří optimismem. V průměru předpokládají, že zisky společností, jejichž akcie jsou zahrnuty do celoevropského indexu Stoxx Europe 600 vzrostou letos o 70 procent, což by byl největší skok od roku 2004.

"Hlavním tahounem budou rostoucí vývozy, kterým pomáhá slabé euro. Akciové trhy sice zůstanou stále rozkolísané, ale na konci roku budou výše než dnes," říká Guillaume Duchesne z banky BNP Paribas.

Příkladem může být pařížská společnost Pernod Ricard, která vyrábí alkoholické nápoje. "Odhadujeme, že naše zisky před zdaněním vzrostou o 12 milionů eur (asi 312 milionů korun) za každé procento, které euro vůči dolaru ztratí," nechal se na konci května slyšet finanční ředitel firmy Gilles Bogaert.

České akcie: malý vliv eura

Vliv slabšího eura by se mohl projevit již v lepších výsledcích za druhé čtvrtletí. "Je ale otázka, zda to nebude 'Pyrrhovo vítězství', protože dluhová krize má dalekosáhlé důsledky na evropské finanční prostředí," dodává Marek Hatlapatka, analytik společnosti Cyrrus. Sám předpokládá, že do konce roku evropské akcie podraží o desetinu.

Český trh by podle některých odhadů mohl čekat podobný vývoj. "Index PX může do konce roku posílit o 5 až 10 procent," předvídá analytik Atlantik FT Milan Vaníček.

Tuzemské akcie ale nebudou posilovat kvůli slábnoucímu euru, nýbrž díky dobrému stavu ekonomiky. Většina firem obchodovaných na pražské burze totiž nic nevyváží.

Pro investory by tak mohly být zajímavé akcie energetické skupiny ČEZ, které se začaly včera poprvé obchodovat bez nároku na dividendu a propadly se pod hranici 900 korun. Odvážnější investoři pak podle odborníků mohou uvažovat o cenných papírech mediální CME, které díky své nevypočitatelnosti mohou nabízet zajímavé zisky.

Optimistický scénář expertů má ale jeden háček. Nesmí se objevit další problém, který trhy znovu srazí na kolena. "Poptávka po španělských a portugalských dluhopisech naznačuje, že to nejhorší máme za sebou," doufá Edmund Shing z Barclays. Španělsko minulý týden udalo obligace v hodnotě 3,5 miliardy eur (zhruba 91 miliard korun).