Američan John Isner a Francouz Nicolas Mahut hrají nejdelší tenisové utkání historie. Za stavu 59:59 v pátém setu musel být jejich duel 1. kola ve Wimbledonu přerušen pro tmu. Zápas začal již v úterý, kdy soumrak tenisty zastavil po čtvrtém setu.

Duel v součtu trvá již deset hodin, přičemž jen pátý set by stačil na přepsání historie maratonských zápasů. Dosud nejdelší zápas grandslamové dvouhry sehráli před šesti lety v Paříži Fabrice Santoro s Arnaudem Clémentem, kteří bojovali o postup šest hodin a 33 minut.

Ještě o sedm minut delší byl loňský duel Chrise Eatona s Jamesem Wardem v rámci Davisova poháru. Časový rekord londýnského turnaje držel ve dvouhře zápas Grega Holmese, který porazil Todda Witskena za 5:28 v druhém kole v roce 1989.

Zatím sehráli 163 gamů

Isner s Mahutem sehráli zatím 163 gamů, čímž rovněž suverénně překonali letitý rekord. V roce 1969 potřeboval tehdy jednačtyřicetiletý Pancho Gonzales v 1. kole Wimbledonu k postupu přes Charlieho Pasarella 112 gamů.

V té době ještě nebylo zavedeno pravidlo zkrácených her, o to víc nabývá duel Isnera s Mahutem na váze. "Tohle jsem nikdy nezažil. Podávám fantasticky a on také," řekl krátce po přerušení Američan. "Bojujeme jako nikdy předtím. Ani nevím, jak hrajeme dlouho, ale prostě chci vyhrát. Diváci jsou fantastičtí a zítra se vrátíme," reagoval jeho soupeř.

Isner měl tři mečboly, Mahut ani jeden

Pětadvacetiletý Isner, jenž má na svém kontě rekordní počet 98 es, měl tří příležitosti duel ukončit. Při Francouzově servisu si dva mečboly vypracoval v 66. gamu a jeden i v tom zatím posledním stoosmnáctém. Mahut měl za celý pátý set jen dva brejkboly, ani on je ale nevyužil.

V závěru podával dokonce lépe než zřetelně unavenější Isner a na svém kontě má jen o čtyři esa méně. Dosud nejvíce es, 78, zahrál Ivo Karlovič při semifinále loňského Davisova poháru proti Radku Štěpánkovi.

"Není ani možné pokusit se popsat to, co se nikdy předtím nestalo a ani nikdy poté nestane," komentovala neuvěřitelný zápas tenisová legenda John McEnroe, která si nenechala dění na dvorci číslo 18 ujít. "Muselo to být peklo i pro rozhodčího. Ten se ani nemůže najíst nebo vstát," uvědomila si ruská tenistka Světlana Kuzněcovová.

Osmadvacetiletý Mahut si maratonský zápas vyzkoušel již v kvalifikaci. V druhém kole na dvorcích v Roehamptonu vyhrál třetí set nad domácím Alexem Bogdanovicem až poměrem 24:22.