Bohatí loni dále zbohatli, a to přesto, že globální ekonomika klesla o dvě procenta. Počet dolarových milionářů ve světě loni ve srovnání s rokem 2008 stoupl skoro o šestinu na 10 milionů a v souhrnu vlastnili majetek za 39 bilonů dolarů, meziročně o 19 procent více. Vyplývá to z dnešní zprávy společnosti Merrill Lynch-Capgemini, která vychází z průzkumu mezi více než 1100 movitými investory, jimž majetek spravuje třiadvacet bank či fondů.

K rozmnožení milionářského majetku přispěly hlavně akciové burzy, které se po předchozích propadech "otočily" loňského března. Například širší index newyorské burzy cenných papírů Standard & Poor´s loni získal 23 procent, další indexy přibraly polovinu i více. Z hlubokých ztrát se zhojily také hedgeové fondy. Nicméně, celkové milinářské jmění ve světě loni nedosáhlo předkrizové úrovně z roku 2007, kdy jeho hodnota činila 40,7 bilionu dolarů a předloni spadla na 32,8 bilionu dolarů.

"To, co bylo zničeno během roku 2008, se podařilo loni obnovit," komentuje pro agenturu Bloomberg Patrick Ramsey, šéf curyšské Merrill Lynch Bank (Suisse). Podle něj si všichni investoři musejí zvyknout na to, že trhy budou nadále výrazně kolísat. "Musíme si na to zvyknout všichni," dodoává Ramsey.

Krize a těžké ztráty z roku 2008 naučily movité investory obezřetnosti. Přibližně 31 procent jejich aktiv koncem lońského roku tvořily investice do pevně úročených cenných papírů ve srovnání s 29 procenty v závěru roku 2008. "Movití investoři stále váhají. Mimořádně důležitá pro ně je likvidita. Chtějí  mít pod rukou hodně hotovosti, aby mohli zachovat dosavadní životní styl," říká Lyle LaMothe z Merrill  Lynch. 

Skoro tři čtvrtiny jich podle zprávy stále nevěří regulátorům dohlížejícím na finanční sektor. Proto jsou velmi zdrženliví, pokud jde o investování do vysoce rizikových aktiv, na jejichž spravování - díky vysokým maržím - nejvíce vydělávají také správci majetku, poznamenává agentura Reuters. Bohatí klienti bank, z nichž skoro 60 procent věří svým finančním poradcům, také dávají přednost jednodušším produktům, přejí si častěji obměňovat své majetkové portfolio a  hlavně chtějí, aby jim profesionálové podrobněji vysvětlili, jaká existují rizika.

Ale určitá změna v chování investorů se rýsuje. Movité rodiny, které v posledních dvou letech držely majetek pokud možno blízko domova, se více ohlížejí po investičních příležitostech i ve vzdálených zemích, hlavně v rozvojových zemích. Odborníci předpokládají, že Evropané budou letos a příští rok více investovat také do aktiv v USA a Kanadě.

V USA, Japonsku a Německu žije více než polovina (53,5 procenta) všech dolarových milionářů. Asie, především díky Číně a Indii v celkovém počtu dolarových milionářů loni poprvé dohnala Evropu. Nejvíce bohatých lidí žije ve Spojených státech amerických - 2,87 milionu. Následují  Japonsko s 1,65 milionu a třetí Německo s 861 tisíci. Ale nejvyšší "hustotou" milionářů se může pochlubit Švýcarsko, kde jich je 35 v přepočtu na tisíc dospělých obyvatel.

Čtvrté místo patří Číně, kde počet milionářů loni stoupl o 31 procent na 477 tisíc. Ale nejrychleji (o více než polovinu) loni přibylo milionářů v Indii.

Naproti tomu Spojené arabské emiráty kvůli dubajské krizi loni na podzim přišly skoro o pětinu dolarových milionářů.