Podnikatelské klima v Německu se tento měsíc nečekaně zlepšilo a jeho index stoupl o 0,3 bodu na 101,8 bodu, nejvýše od května 2008. Očekávání podnikatelů do budoucna se však zhoršila, sdělil mnichovský ekonomický institut Ifo. Úterní údaje ukázaly, že největší evropská ekonomika pokračuje solidním tempem v oživení, avšak ve druhém pololetí by se její růst mohl zpomalit.

Ekonomové podle ankety agentury Reuters v průměru očekávali, že pozorně sledovaný index Ifo klesne na 101,2 bodu. Ze dvou hlavních složek indexu však růst zaznamenal jen ukazatel současných podmínek, který vzrostl o 1,7 na 101,1 bodu. Naproti tomu složka budoucích očekávání klesla na 102,4 z květnových 103,7 bodu. Index je založen na anketách u zhruba 7000 firem.

Červnové zlepšení indexu je důkazem, že "hospodářské oživení postupuje kupředu", sdělil k dnešním údajům prezident Ifo Hans Werner Sinn. "Objevují se ale varovné signály," upozornil ekonom banky UniCredit Andreas Rees. "Zpomalení ke konci roku je stále pravděpodobnější," dodal.

Největší ekonomika Evropy se v polovině roku 2008 propadla do nejhlubší poválečné hospodářské recese a k růstu se vrátila až loni ve druhém čtvrtletí. Německá vláda v letošním roce očekává podle oficiální dubnové prognózy nárůst ekonomiky o 1,4 procenta. Ministr financí Wolfgang Schäuble však minulý týden odhadl, že růst by letos mohl dosáhnout až dvou procent, v dalších letech ale zeslábne.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru