Radnice sedmé pražské části chystá těsně před podzimními komunálními volbami gigantický obchod, který zadluží obecní kasu více než miliardou korun – tedy skoro třikrát tolik, než je její současný rozpočet.

Vedení městské části se totiž rozhodlo pořídit za více než 1,6 miliardy korun nové sídlo svého úřadu pro svých 215 úředníků. Vytrhne tím přitom trn z paty největší tuzemské finanční skupině PPF – oním objektem je totiž realitní projekt Argentinská hvězda, s jehož prodejem v době krize má její dceřinná společnost PPF Property Limited velký problém.

Splácet jsme schopni

Radnice chce dát v hotovosti 350 milionů korun, na zbytek si vezme úvěr. Mluvčí radnice Martin Vokuš ale tvrdí, že se splácením nebude problém, i když roční rozpočet čtyřicetitisícové městské části je pouze 470 milionů. „Nechali jsme si udělat ekonomické studie, podle nichž jsme schopni splácet sami. Ale samozřejmě také budeme žádat o evropské i jiné dotace,“ tlumočí Vokuš slova starosty městské části Marka Ječménka (ODS). Konkrétní model financování ale říct nechce – musí jej prý napřed odsouhlasit zastupitelstvo.

To má rozhodovat již tuto středu na svém mimořádně svolaném jednání. A je téměř jisté, že záměr odsouhlasí a k uzavření definitivní smlouvy tak dojde ještě před podzimními komunálními volbami. Vedení městské části, které projekt prosazuje, totiž ovládá ODS, která má v zastupitelstvu nadpoloviční většinu křesel.

Některým zastupitelům se ale megalomanský plán nelíbí. „Nepotřebujeme dominantní sídlo, jsme jednou z nejmenších pražských částí,“ upozorňuje zastupitel za Stranu zelených Ondřej Mirovský, jemuž vadí i to, že vedení města chce takovýto krok udělat těsně před podzimními komunálními volbami. „Zatímco s občany se projednává přesné umístění každé prolézačky, toto vůbec s občany projednáno nebylo,“ dodává.

Dopracovali jsme se do hlasovatelné fáze...

Vedení městské části argumentuje tím, že nové sídlo potřebuje – nyní je totiž v nájmu v budově ministerstva financí na nábřeží kapitána Jaroše, za kterou včetně záloh na služby a energie platí 13 milionů ročně. Jenže nájemní smlouva je uzavřena jen do konce roku 2015. „Ale je možné, že se budeme muset stěhovat i dřív,“ upozorňuje Vokuš, podle něhož ceny nájmu navíc stále rostou.

„Pracovní skupina na tom dělala několik let a do hlasovatelné fáze to dopracovala právě teď,“ vysvětluje Vokuš načasování před komunálmními volbami. Kdyby se navíc pořízení nového sídla neodsouhlasilo nyní, mohlo by to prý fungování úřadu ohrozit. „Mohla by vzniknout další roční proluka a přitom se může stát, že za rok ten současný nájem už mít nebudeme,“ vysvětluje.

Radnice prý zvažovala i jiné možnosti, ale tento je nakonec podle Vokuše nejvýhodnější. „Bohužel jako městská část nemáme žádné pozemky,“ vysvětluje proč si Praha 7 nepostavila radnici na míru a chce koupit hotový projekt.

Zbytečně velké sousto

Radnice si přitom chystanou koupí ukusuje nesmyslně velké sousto – projekt, který kupuje, je totiž mnohonásobně větší než potřebuje. Argentinská hvězda má totiž 35 400 metrů čtverečních prostor, z nichž je 23 tisíc metrů kancelářských a obchodních ploch. Radnici by ovšem měla stačit jen necelá desetina celkové plochy.

Projekt Argentinská hvězda,  který má vzniknout vedle Argentinské ulice za Holešovickou tržnicí v Praze. V blízkosti je zaniklé nádraží Bubny, které se má stát v budoucnu novým centrem Holešovic. 

„Za předpokladu moderních kancelářských prostor a obvyklých 13 metrů čtverečních na osobu včetně recepcí, meetingů a kuchyněk vycházejí náklady na budovu pro 215 zaměnstnanců na přibližně 93 milionů korun,“ uvádí Pavel Skřivánek z poradenské realitní kanceláře King Sturge, která sleduje ceny nemovistostí. A i když se přičte cena pozemku či případných podzemních garáží, tak by cena takové budovy neměla vzrůst víc než o desítky milionů korun.

Radnice přitom rozdíl mezi potřebami a tím co kupuje nedokáže vysvětlit. Podle jejího mluvčího Vokuše sice část prostor bude sloužit například kulturnímu středisku či poliklinice, ale prý jen zhruba třetina. Dvě třetiny nových prostor podle něj úředníci radnice obsadí sami.

Rozvoj za 15 let

A radnice odmítá i výtky, že není zajištěna dopravní obslužnost nového úřadu - nejbližší zastávka hromadné dopravy je zhruba 400 metrů daleko a pro návštěvníky zejména polikliniky to může být problém.

„Neděláme to na na pár let. Je to velká rozvojová oblast, bude se urbanizovat a během patnácti let se stane novou centrální částí, kde samozřejmě i doprava bude vyřešena,“ vysvětluje Vokuš.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru