Tržby 500 největších německých firem se v loňském roce snížily o osm procent v důsledku světové hospodářské a finanční krize. Počet jejich zaměstnanců však klesl pouze o půl procenta díky vládnímu programu podpory zkrácených pracovních úvazků. Největším podnikem v Německu zůstal podle tržeb výrobce automobilů Volkswagen. Vyplývá to ze studie poradenské firmy Accenture, jejíž výsledky v pondělí podle agentury DPA zveřejnil německý list Welt.

Za poklesem tržeb stála zejména slabší poptávka po německém exportu. Zahraniční tržby 500 největších německých podniků se propadly o 12,4 procenta, zatímco domácí tržby se snížily pouze o 3,5 procenta.

Výrazný pokles poptávky pocítil například německý automobilový sektor. Tržby výrobců automobilů se snížily o zhruba 11 procent a tržby jejich subdodavatelů dokonce o téměř 22 procent. V německém chemickém sektoru činil pokles tržeb 15 procent, ve farmacii však tržby stouply o 5,6 procenta, v telekomunikacích o 3,6 procenta a maloobchodě o téměř tři procenta.

Automobilka Volkswagen se loni opět stala jediným německým podnikem, jehož roční tržby překročily 100 miliard eur (zhruba 2,6 bilionu Kč). Na druhé místo se dostal energetický koncern E.ON, který tak odsunul na třetí příčku automobilku Daimler, napsala agentura DPA.

Společnost Volkswagen, jejíž součástí je také česká Škoda Auto, je největší automobilkou v Evropě a do roku 2018 se hodlá stát rovněž největším výrobcem automobilů na světě.

 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru