Místopředsedy ODS byli podle neoficiálních výsledků zvoleni Pavel Blažek s 420 hlasy, Pavel Drobil s 402, Jiří Pospíšil se stejným počtem hlasů a Alexandr Vondra, pro kterého zvedlo ruku 434 delegátů kongresu. Delegáti tak vyslyšeli přání nového předsedy Nečase, které právě tyto muže jmenoval jako své favority.

V hlasování tak neuspěli Milan Cabrnoch, Martin Kuba a také stávající první místopředseda strany David Vodrážka.

Ten původně obhajoval svou funkci, nečekaně ho však hned v prvním kole porazila Miroslava Němcová. Získala 314 hlasů z 599. Vodrážku pak pražská organizace narychlo navrhla na post místopředsedy, ani ten však nedokázal získat. 

Předsedou ODS byl podle očekávání zvolen Petr Nečas. V tajné volbě kongresu ho podpořilo 538 ze 617 hlasujících delegátů. Obdržel tak drtivou většinu 87,2 procent hlasů. Po Václavu Klausovi a Mirku Topolánkovi se stal Nečas třetím předsedou ODS.

Po sjezdu se tak nejužší vedení ODS razantně obmění, už v sobotu se rozloučili místopředsedové Ivan Langer, Petr Bendl a Petr Gandalovič. Kromě Nečase, který byl do rezignace expředsedy Mirka Topolánka řadovým místopředsedou, jsou v předsednictvu všichni nově. Nejde ale o zcela nové tváře, ani generační obměnu, po které ODS volá. Nováčky ve vysoké politice se dnes stali pouze Drobil a Blažek.

V podvečer delegáti obmění i složení širšího vedení strany. Výkonná rada je nejvyšším stranickým orgánem strany, Nečas proto v sobotu požádal, aby v ní zasedli odpovědní a čitelní členové, nikoli ti, kteří hlasují na cizí pokyn.

Němcová: Může to být přelomový kongres

Poté, co byly ohlášeny výsledky volby na post prvního místopředsedy, sklidila Miroslava Němcová od delegátů bouřlivý potlesk.

V krátkém vystoupení následně poděkovala za hlasy i podporu svého místního sdružení ODS. "Spoléhám se na spolupráci," prohlásila.

Novinářům politička  z Vysočiny řekla, že nynější kongres ODS může být přelomový. "Vzali jsme si k srdci slova o tom, že ODS má být stranou sebevědomých lidí, kteří svobodně volí své zástupce," poznamenala. Své vítězství vysvětlila tím, že v delegátech převážila touha volit samostatně, roli podle ní hrálo i jejich "momentální rozpoložení".

Nečas: Nekradu a jsem neúplatný

Nečas po zvolení do funkce předsedy poděkoval za hlasy. "Velice si vážím toho počtu hlasů, jako starý kongresový matador vím, že tolik hlasů už nikdy nedostanu," uvedl s tím, že to cítí jako závazek vůči delegátům a všem členům ODS. "Předvedeme, jak vypadá správná pravicová politika," řekl.

Nečas ve svém kandidátském projevu řekl, že ODS musí zůstat jasným a čitelným oponentem levice a musí usilovat o návrat do pozice hlavní pravicové síly v ČR. Jeho hlavním cílem je obnovení důvěryhodnosti a serióznosti strany. Zdůraznil také, že nekrade a je neúplatný.

To bude žádat od kolegů ve vládě i ve vedení strany. "Výkonná rada ODS musí politicky pracovat, kdo se do její práce nechce zapojit, ať zůstane doma nebo nekandiduje," řekl.

ODS musí podle nového předsedy také omezit vliv šedých eminencí, dávat přednost autentickým nositelům politických postojů.

"Chce-li někdo mít politický vliv, musí si říct o politickou odpovědnost. Být volitelný a kontrolovatelný, ne zůstávat v příšeří a pomocí notýsků a mobilů řídit stranu, její regionální nebo místní sdružení. To je jediná možná cesta a touto cestou musíme jít," zdůraznil.

Základní biografická data nového předsedy ODS Petra Nečase (45):

19. listopadu 1964 - narodil se v Uherském Hradišti.

1983 - absolvoval gymnázium v Uherském Hradišti.

1988 - dokončil studium fyziky na Univerzitě J. E. Purkyně v Brně. Během studií se oženil (s manželkou Radkou mají syny Ondřeje a Tomáše a dcery Terezu a Marii).

Září 1988 - složil na Univerzitě J. E. Purkyně rigorózní zkoušku a získal doktorát (RNDr.).

1988-1989 - absolvoval základní vojenskou službu u vrtulníkového pluku v Prostějově.

1988-1992 - technolog, výzkumný a vývojový pracovník v Tesle Rožnov pod Radhoštěm.

Říjen 1991 - vstoupil do ODS, zvolen předsedou oblastní rady ODS ve Vsetíně.

6. června 1992 - poprvé zvolen poslancem Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, znovu zvolen v letech 1996, 1998, 2002, 2006 a 2010.

1995-1996 - první náměstek ministra obrany.

Květen 1995 - ODS jej navrhla na uvolněné místo ministra vnitra; návrh nejprve přijal, po několika dnech odmítl, a to, podle jeho slov, z osobních rodinných důvodů.

1996-1998 - předseda výboru pro obranu a bezpečnost Poslanecké sněmovny.

1998-2000 - místopředseda poslaneckého klubu ODS.

1998-2002 - předseda výboru pro obranu a bezpečnost Poslanecké sněmovny.

1998-2006 - ministr obrany stínové vlády ODS.

1999-2004 - místopředseda ODS.

2004-2006 - první místopředseda ODS.

4. září 2006-8. května 2009 - místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí.

2006-2010 - místopředseda ODS.

25. března 2010 - jmenován hlavním lídrem ODS pro volby do Poslanecké sněmovny.

12. dubna 2010 - pověřen řízením ODS do volebního kongresu.

4. června 2010 - prezident Václav Klaus jej pověřil jednáním o sestavení vlády.

20. června 2010 - předseda ODS.

"Stojíme v klíčovém bodě"

Kongres občanských demokratů začal v sobotu, kdy přítomní vyslechli zprávu místopředsedy Nečase, který také přečetl zdravici zakladatele strany a nynějšího prezidenta Václava Klause. Delegáty oslovili i lídři TOP 09 a Věcí veřejných Karel Schwarzenberg a Radek John, se kterými Nečasovo vedení strany nyní jedná o nové koaliční vládě.


 

S projevy vystoupili i končící místopředsedové, celé odpoledne zabrala vystoupení skoro pěti desítek delegátů v politické rozpravě.

Nejčastějším tématem byla sebereflexe strany po éře Mirka Topolánka a návrat k jejím silným i slabým stránkám.  "Stojíme v klíčovém bodě pro naši budoucnost. Ano, čelíme jedné z nejvážnějších existenčních otázek v historii ODS," upozornil Nečas.

Výběr z projevů na kongresu ODS  

Úřadující předseda Petr Nečas:

"Dostali jsme nejvážnější zprávu od voličů, jakou může politická strana dostat. Zásadní ztrátu přízně, zásadní ztrátu důvěry. Ztratili jsme 800 tisíc voličů. Volby jsme nevyhráli, volby jsme prohráli."

"Nebudu hovořit o takzvaných kmotrech. Úmyslně. Pokládám totiž toto označení za jednu z našich největších politických chyb. Takřka na úrovni politického zločinu. Vlastně jsme si jednu silnou nálepku nejen sami vytvořili, ale i natiskli a rozeslali našim voličům."

Místopředseda Ivan Langer:

"U dveří vašeho bytu zazvoní zvonek. Otevřete a v nich stojí špinavý, zarostlý, nelibě vonící bezdomovec a nabízí vám hodinky Rolex s padesátiprocentní slevou. Koupíte? Určitě ne! A v takové situaci byla před volbami ODS. Poškozená značka, otřesená důvěryhodnost, oslabený lídr, výměna lídra, vnitřní spory, aféry."

"Všichni jako králíčci hleděli do očí kobry s jménem Jiří Paroubek a byli přesvědčeni o drtivém vítězství Jiřího Paroubka. Jeho vítězství, vítězství sociální demokracie a její vládnutí byla samozřejmost. Socialisté si rozdávali funkce, navzájem si říkali pane ministře."

Místopředseda Petr Gandalovič:

"Nedokázali jsme se zbavit nálepky strany pro bohaté a navíc jsme dovolili nechat si přilepit nálepku horší: že lidem kolem nás se velmi dobře daří a že my si to s nimi hezky užíváme. Své vnitrostranické spory a mocenské zápasy jsme řešili silou a nabíráním členů a dnes nerozhoduje, kdo si začal a na čí straně byla pravda - byla to chyba a nesmíme ji opakovat."

Místopředseda Petr Bendl:

"Jakoby automaticky se od nás čeká, že jsme k majetku přišli nepoctivě, že politiku děláme jen kvůli vlastním zájmům a jsme skrz naskrz podezřelé existence. Naprostá většina z nás si ale takový přístup nezaslouží."

První místopředseda David Vodrážka:

"Budeme mít vždycky daleko víc alfa samců, než funkcí, které by mohli obsadit. Ale přesto věřím, že kromě testosteronu budeme také schopni zapojit rozum. Protože každý, kdo vede vnitrostranický boj až do totálního zničení protivníka, by měl alespoň zbytkem mozku chápat, že tím ničí i sám sebe. Prostě proto, že snižuje šance ODS jako celku."

"Dostali jsme druhou šanci. Můžeme se prezentovat úspěšnými řešeními ve vládě. Pozor ale na to, opět budeme čelit bitvě o jejich prezentaci. ČSSD se opět pokusí zneužít situace a napadne nutné reformy jako protilidové. Na druhé straně tu máme nového a nebezpečného . přítele. Nepochybně TOP 09 půjde jistě o to samé, co nám: prezentovat se jako výkonný motor úspěšných reforem."

Předseda Senátu Přemysl Sobotka:

"Voliči nám naštěstí dali zatím jen napomenutí či varování. Budeme-li však své chyby stále opakovat, můžeme snadno dostat v rychlém sledu žlutou či dokonce červenou kartu."

Bývalá první místopředsedkyně sněmovny Miroslava Němcová:

"V každých volbách si pravicoví voliči vybírali z bonboniéry čokoládu se značkou ODS. Letos mnozí z nich sáhli po jiné. Třeba nevědí, co na ně čeká. Třeba existuje šance, že ochutnají, a rádi se k té staré dobré značce ODS vrátí. Udělají to však pouze v případě, že jim ji nabídneme nejenom ve slušném obalu, ale také s nezkaženým vnitřkem."

Poslankyně Jana Černochová:

"Jiří Paroubek se nechal v poslední části volební kampaně oblepit slovy Změna a Naděje. Ale Češi to pochopili jinak než on. Volby dopadly přesně podle plakátu, na kterém byl Paroubek se svou ženou a dcerou s heslem: Naplňme sny našich dětí. Podle všech průzkumů a simulovaných voleb totiž měli mladí lidé jeden sen: a to svět bez pana Paroubka."

Radní Prahy 2 Aleksandra Udženija:

"Nebýt našich nových budoucích koaličních partnerů, nesestavujeme dnes vládu. Pokud budeme mít v příštích letech podíl na moci, budeme ho mít díky volebnímu úspěchu TOP 09..."

Prezident Václav Klaus:

"Chci věřit v budoucnost Občanské strany jako pevné a trvalé součásti našeho politického života. Chci věřit, že nejen v bezprostřední budoucnosti, kdy se pravděpodobně budete podílet na správě země jako jedna z koaličních stran, ale i v budoucnosti vzdálenější budu moci pociťovat hrdost na to, že jsem větší část svého politického života spojil s ODS."

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg:

"Bylo by vhodné, kdybychom se v těch příštích měsících a letech nesoustředili na otázku, kdo z nás je ten silnější, kdo z nás je pravicovější nebo konzervativnější nebo podobné spíše efemérní otázky. Kdybychom se spíše soustředili na otázky, co společně můžeme udělat pro náš stát, co můžeme společně udělat pro Českou republiku."

Předseda Věcí veřejných Radek John:

"Jediná záchrana pro stávající politické strany je tak dokončení procesu očisty, který žádá česká veřejnost napříč politickým spektrem. Konec kmotrů, velrybářů, tajných lobbistů, podnikatelů s utajovaným, ale o to silnějším vlivem na českou politiku."

První místopředsedkyně KDU-ČSL Michaela Šojdrová:

"V těchto dnech, tisíce kilometrů na jih od nás rozeznívají fotbalové stadiony trubky vuvuzela, které týmy ženou vpřed a hráčům doslova rvou uši. Někteří tak dokonce uvažují o jejich zákazu. Umlčet je by byla ale škoda. Vyjadřují totiž víru lidí ve vítězství, v čistou hru a budí k aktivitě. Kéž by v tyto dny dolehl jejich zvuk i na toto místo!"