Dopis Václava Klause ZDE

 

Projev lídra ODS Petra Nečase na kongresu ODS:

Vážení delegáti kongresu, dámy a pánové,

ODS má za sebou hodně těžký rok a navíc zcela určitě nemáme ještě všechno těžké, nepříjemné a náročné za sebou. Naopak. Stojíme v klíčovém bodě pro naši budoucnost, ano čelíme jedné z nejvážnější existenčních otázek v historii Občanské demokratické strany. Politická mapa je po volbách hodně odlišná, máme vedle sebe napravo mnohem silnější konkurenci než kdy dříve. Co máme a musíme udělat jako první? Musíme se pokusit vrátit zpět ztracenou důvěru. Jiná cesta není. Je to těžší, než napsat dobrý volební program. Je to těžší, než sestavit úsporný rozpočet. Je to dokonce těžší, než sestavit novou vládu. Je to totiž běh na dlouhou trať. Vyžaduje trpělivost, vytrvalost, houževnatost a ještě něco velmi důležitého. Nezbytnou přísnost k sobě samým.

Dostali jsme nejvážnější zprávu od voličů, jakou může politická strana dostat. Zásadní ztrátu přízně. Zásadní ztrátu důvěry. Ztratili jsme 800 tisíc voličů. Volby jsme nevyhráli. Volby jsme prohráli, protože my nemůžeme mít jinou ambici, než být nejsilnější českou politickou stranou. Ano, v mnoha ohledech našimi chybami, naší ztrátou důvěryhodnosti jsme doslova a do písmene odradili velké množství svých voličů a doslova a do písmene jsme je vehnali do náruče naší politické konkurence, napravo od středu. Pokud porovnáme voliče z roku 2006, tak v těchto volbách nás volila pouze polovina z nich. Jedna čtvrtina odešla k TOP 09, jedna desetina odešla k Věcem veřejným.

Ano, my jsme nakonec stáhli náskok před sociální demokracií, který ještě dva týdny před volbami byl okolo desíti procent. Ano, ta prohra byla těsná, ale byla to prohra. Máme nadále kvalitní elektorát, téměř 80 procent voličů Občanské demokratické strany má minimálně maturitu, 30 procent našich voličů jsou vysokoškoláci. Volilo nás 28 procent vysokoškoláků, kteří se v letošních volbách zúčastnili voleb. Máme silnou podporu v podnikatelské veřejnosti, 37 procent všech podnikatelů, kteří se zúčastnili těchto voleb volilo občanské demokraty. TOP 09 jenom 21 procent. I to je ukázka, čí program je skutečně na té ekonomické oblasti nejlepší a nejkvalitnější a oslovuje právě ty, kteří této věci v ekonomice rozumí. Mimochodem to nakresluje i to, kdo by měl být ekonomickým lídrem v nově sestavované vládě, kterou se snažíme se svými partnery vytvořit, protože i tam nás čeká důležitý střet, důležitý střet mezi skutečnými reformátory a pouhými účetními. A my musíme reformovat, ne pouze škrtat.

Že dnes můžeme vést jednání o sestavení nové vlády, je jen částečně naše zásluha. Byli jsme to my, kdo dokázal směrovat pozornost veřejnosti na zvětšující se státní dluh a na vážné ekonomické hrozby. Máme nezpochybnitelný podíl na tom, že mnoho voličů bralo více než jindy při své volbě v potaz odpovědnost za ekonomický vývoj. Nebudu chronologicky vyjmenovávat všechny okamžiky těch uplynulých týdnů a měsíců. Zmíním spíše tři fenomény.

Fenomén první: Po zrušených volbách loni na podzim jsme ztratili tah na branku, to si politická strana dovolit nemůže i ve velmi složité situaci. Bylo navenek znát, že podléháme vlastním bolestem, místo abychom přinášeli a stále představovali proklamované řešení pro budoucnost. Najednou nebylo jasné, co chceme a kam vlastně jdeme.

Fenomén druhý: Naším hlavním podzimním tématem nebylo řešení problémů státu, ale vlastních vnitřních sporů. Prezentovali jsme se jako strana plná vnitřních personálních sporů. Z posledního kongresu jsme vyšli ještě slabší, než jsme na něj přicházeli. Jen malá část veřejnosti ocenila, že jsme alespoň pojmenovali své vnitřní problémy. Všichni ostatní ale očekávali, že se semkneme a své problémy vyřešíme a budeme se zabývat hlavně starostí o stát a ne starostí sami o sebe.
Fenomén třetí: Tady se zastavím trochu déle. Je to ztráta důvěry významné části našich voličů. Politika, dámy a pánové, není exaktní disciplína, oslovujeme nejenom racionální složku myšlení, ale také emoce a nálady lidí. Významnou roli při tom hrají média, s jejich vlastní logikou a svébytnou motivací i chováním. Obraz poškozené strany, poškozené značky, nevznikl z hodiny na hodinu. Je výsledkem dlouhodobého střádání kroků, přešlapů a klopýtnutí. Jsme strana spojovaná s korupcí. Nemůže za to náš program. Vláda, ve které jsme byli, udělala velký kus práce, zavedla igavrment, zavedla protikorupčního agenta, zpřísnila trestní sazby a trestní postihy za korupci. Rozběhla elektronizaci veřejné správy, jen podle toho bychom si zasloužili nálepku nejsilnějších reálných bojovníků s korupcí, protože tato vláda udělala více, než kterákoli z předchozích v boji proti korupci, a přesto máme nálepku spíše opačnou.

Čím to je? No je to samozřejmě částečně i tím, že každá velká strana s významným vlivem na chod státu je vždy podezřelá. Nejen u nás, ale i v pokročilých demokraciích. Určitě nás ale poškodily konkrétní medializované případy a jména. Nebudu je opakovat, každý si nejméně na jeden takový případ vzpomene. Vážný problém je, že veřejnost si vzpomene často především na tyto kauzy a naopak obtížně doluje z paměti to pozitivní, co jsme udělali.

S tím se musíme, pánové a dámy, vypořádat. Jistě v tom může hrát svou roli i tento kongres a také naše další práce. Musíme říci jasné stop těm, kteří v politice hledají především uspokojení svých vlastních ekonomických zájmů a nikoli prosazování politických názorů. Pokud toto neuděláme, nevrátí se důvěra našich voličů. Musíme naopak dávat na všech úrovních prostor těm, kteří chtějí prostřednictvím svého politického angažmá měnit na komunální, regionální či celostátní úrovni věci k lepšímu, kteří chtějí prosazovat politické názory a politické postoje. To má být hlavní motivace lidí v ODS, ne uspokojování oněch ekonomických zájmů.

Jsme, dámy a pánové, stranou účelových náborů členů a zákulisních dohod. Takto nás vidí veřejnost. Ano, ještě stále si tuto pověst neseme. To, že někde nábory byly dělány takovým tím více buranským způsobem během několika týdnů nebo měsíců, jinde tím rafinovanějším, kde to roztáhli do několika měsíců či let, nás neomlouvá. Oba dva tyto způsoby jsou těžko akceptovatelné. Rozhodování delegátů na všech úrovních od oblastních, přes regionální sněmy až po kongresy nemá být řízeno zákulisními dohodami. Na prvním místě musí být svobodná úvaha v zájmu budoucnosti naší politické strany a svobodné rozhodování jednotlivých delegátů. Jsem přesvědčen, že každý z nás si je vědom, že změnit tento prvek chování ODS je nesmírně důležité. Pevně věřím, že na tomto kongresu budou delegáti rozhodovat svobodně a odpovědně a dají tak jasně najevo, že nejsou vazaly žádných politických dohod uzavřených v zákulisí. Strašně si to přeji a očekává to od nás česká veřejnost.

Nebudu hovořit o takzvaných kmotrech, úmyslně, pokládám totiž toto označení za jednu z největších politických chyb takřka na úrovni politického zločinu. Vlastně jsme si jednu silnou nálepku nejenom sami vytvořili, ale i natiskli a rozeslali našim voličům. Nikdo nikdy přesně nedefinoval, co tím slovem myslí, jen se tento pojem vznášel a vznáší nad Občanskou demokratickou stranou jako zapáchající mlžný opar. Věřím, že pokud se poctivě vypořádáme se vším, co jsem dosud zmínil, vypořádáme se i s tímto mlhavým pojmem.

Jsme také, dámy a pánové, strana nesrozumitelné politiky. Do jisté míry si to o nás část lidí stále může myslet. Nedokázali jsme vysvětlit celou řadu kroků, proslulé byly například zdravotnické poplatky, nedokázali jsme také ukázat naše přednosti. Lék na to ale existuje, systematická práce s médii, informační otevřenost a aktivní přístup k těmto politickým problémům. Závěr naší volební kampaně ukázal, jak má vypadat naše komunikace s médii trvale, nejenom před volbami.

Bylo by nesprávné a nespravedlivé, dámy a pánové, kdybych se nezmínil také o několika důležitých pozitivních činech. Určitě jsme dokázali jako žádná jiná politická strana ve všech regionech rozvíjet diskuse nad Vizí 2020, ne projev snílkovství, ale odpovědný pohled za hranice jednoho volebního období. Je to nový projekt, a myslím si, že se docela osvědčil. Pokud jsme přitom někde znovu ukázali nějaký vlastní dluh při práci na tomto projektu, tak zapojení nás samotných do této diskuse. Čekal bych totiž, že se právě v regionech do jednotlivých diskusí zapojí všichni, kteří mají co říci a dávají najevo kritické a výrazné názory. Škoda, že v rámci tohoto projektu nepromluvili více. Projekt Vize 2020 mimo vší pochybnost nám umožnil vypracovat i kvalitní volební program. Zatímco v září loňského roku jsme čelili výtkám, že kulháme ve svém programu, letos žádná taková výhrada nezazněla. Dokonce v nezávislých analýzách vycházel náš volební program jako nejlepší ze všech, které byly nabídnuty v těchto volbách.

Druhý pozitivní krok, který jsme udělali - ekonomická skupina odborníků, dokázali jsme vytvořit skupinu odborníků a intenzivně s nimi pracovat na formulaci ekonomického programu. Odezvy novinářů a velmi příznivé přijímání všech návrhů ESA ukázalo, že je to směr, kterého se máme do budoucna držet. Máme spolupracovat s odborníky mimo politickou stranu a ptát se jich na jejich zkušenosti a názory. To je také součást práce moderní, otevřené politické strany.

A třetí věc, o které chci tady mluvit jako o podařené věci, je, že jsme měli profesionální volební kampaň. Postavili jsme kampaň na analýzách, na marketingu a dokázali jsme uchránit volební strategii poryvům nálad politiků a dokonce ji gradovat do samotného finále. Tato kampaň byla provedena profesionálně a já bych chtěl volebnímu štábu Občanské demokratické strany poděkovat. Jenom škoda, že jsme nedosáhli v úplném závěru ještě větší jednotnosti. I letos bychom mohli dosáhnout ještě lepší výsledek, byť třeba možná jen o několik desetin procenta, ale kdybychom vedli kampaň ještě jednotněji.

A čtvrtá pozitivní věc, přece jenom jsme podnikli některé důležité kroky k nápravě vnitřního prostředí strany. Nový delegátský systém vyloučil motivaci pro nábor členů před kongresy.

Dobojováno ale není. Musíme dohlédnout, aby se podobné motivace ztratily i na regionální či oblastní úrovni. Další významný krok představuje zavedení nové interní platformy elektronické komunikace Moje ODS. Díky této interní sociální síti mohou členové diskutovat mezi sebou a je mnohem snazší sledovat pohyby členské základny a rychleji reagovat na případné nápadné změny.

Máme jistě ze všech politických stran nejlepší a nejkomplexnější program. Stojíme pevně na svých ideových základech. Máme také velké množství politických zkušeností, máme reálnou vizi, kam směřovat Českou republiku do budoucna. Máme nejen zkušené, ale vzdělané politiky, máme také okruh nezávislých odborníků, s nimiž spolupracujeme. Teď k tomu musíme přidat také důvěru našich voličů. To je v politice často důležitější, než všechno ostatní. Nedá se to koupit, nedá se to utrhnout, nedá se to získat za noc nebo za týden, nezískáme to jedním či dvěma obstojnými činy, je to běh na dlouhou trať. Musíme ale na tuto trať vyběhnout. Současné politické trendy ve světě vůbec a v Evropě zvlášť mluví jasnou řečí. Čím větší je ekonomická krize, tím větší je příklon voličů ke středopravicovým stranám, založeným na konzervativní nebo liberální ideologii. Evropské země, v nichž vládnou socialisté, lze dnes spočítat pouze na prstech jedné ruky.

Mimochodem tento seznam se velmi kryje se seznamem nejvíce zadlužených zemí a zemí s nejvyšší nezaměstnaností. Zkrátka a dobře, pro odpovědi na složité otázky současnosti se v dnešní době k socialistům nechodí. Na tomto příznivém pozadí naše strana v poslední době zažívala bohužel opačný trend. Právě onu dlouhodobou ztrátu voličské přízně. Bylo by bláhové domnívat se, že příčinou společenského propadu strany byl ten či onen výrok, gesto nebo chování toho či onoho čelného činitele. Je to onemocnění, které postihlo naší politickou stranu jako celek. Pochopit příčiny této krize, rozebrat je poctivě a nehystericky, je pro nás životně důležité z hlediska dalšího zdravého vývoje Občanské demokratické strany.

Velmi často zaznívalo v těch minulých měsících a letech heslo o návratu ke kořenům. Toto heslo lze přijmout, pokud se dohodneme na tom, co je těmi kořeny míněno. Je snad tím míněna sada hotových odpovědí, petrifikovaných tezí příhodných pro použití za všech situací - kupříkladu jednou provždy daná sazba daní nebo daňová soustava, výše zdravotnických poplatků anebo nějaký neměnný na okolnostech nezávislý vztah k evropským institucím? Mám za to, že kořeny, na které jsme začali zapomínat, a zde záměrně používám množné číslo, jsou spíše z jiného světa, ze světa idejí a postojů. Nejsme přeci, dámy a pánové, stranou, vytvořenou ad hoc kolem jednoho, dvou momentálních módních politických témat. Jsme politickou stranou s univerzálním světonázorem, který dává našim příznivcům jistotu, že v každé situaci, i v té, která vznikne zítra a dnes ještě nemůže být ani předpovídaná, se zachováme spolehlivě a čitelně v souladu se svou konzervativní ideologií. A právě takovou jistotu vůči našemu chování začali lidé ztrácet. Každý drobný posun, každý úkrok a odklon od původních principů byl samozřejmě a logicky ospravedlňován a odůvodňován konkrétní potřebou koaličního vládnutí nebo nátlakem bruselských orgánů. Jenže politickou výslednicí komplikovaného manévrování nakonec byla právě ztráta jasného politického profilu, celková rozplizlost a rozostřenost naší politiky, to, co bývá někdy nazváno ideovou vyprázdněností.

Tím v žádném případě nechci zpochybňovat nutnost dobrého a poctivého koaličního kompromisu. Naopak poctivý a dobrý koaliční kompromis je hodnotou, bez toho se vládnout nedá jak ve vládě minulé, tak ve vládách budoucích. Nicméně tento stav se umocňoval potom i dalšími kroky, například nekoncepčností vnitrostranické práce, dlouhodobým zanedbáváním komunikace s členskou základnou, ucpaností vnitrostranického krevního oběhu a také neviditelností hlavní kanceláře.

Tady bych chtěl připomenout, že v době, kdy jsme byli ve vládě, tak se například prakticky nekonaly stranické tiskovky Občanské demokratické strany. Život přinášel celou řadu podnětů ve vnitřní i zahraničněpolitické agendě, na které jsme nikdy nedokázali našim voličům odpovědět, přestali jsme generovat politiku, přestali jsme velmi často generovat ideje, například si vzpomeňme, kdy jsme naposled a jak často měli ideové konference. Tato ideová vyprázdněnost samozřejmě pod záminkou neodbytné potřeby denního vládnutí byla zaplňována mocenskými technologiemi. Přesvědčením, že idealismus v politice je pro naivky a začátečníky, zatímco zkušený politický machr si vystačí s technikou politických manipulací, se znalostí zákulisních vlivů, s uměním skloubit lobbistické zájmy. To vše v kombinaci s arogantním a bohorovným postojem a všeználkovstvím typickým pro mnohé naše špičky v naší straně udělalo na voliče odpudivý dojem. Neuměli jsme včas rozpoznat, že toto machrování není vysokou školou politiky, ba naopak je jistou cestou k degeneraci a ztrátě společenského vlivu. To je to, co nás v posledních letech potkalo. Idealismus v politice, dámy a pánové, není jenom řečnický obrat, určený k ošálení naivních posluchačů, nýbrž esence politické moudrosti, zvláště, je-li ve správném poměru k bytostnému pragmatismu a ke schopnosti stát oběma nohama na zemi. Selským rozum, zasnoubený s idealismem, to je pravá škola vysoké politiky nebo vysoká škola vysoké politiky, by se chtělo říci přímo. Takto posílená zpevněná v páteři dostane Občanská demokratická strana znovu odvahu mluvit jasnou a sebejistou řečí se svými partnery doma i v zahraničí.

Za zvláštní zmínku stojí vztah Občanské demokratické strany ke sdělovacím prostředkům. V naší straně, dámy a pánové, zdomácněla představa, že tento vztah může mít jedině podobu nepřetržité pokoutní gerilové války, že novinářství je uzákoněný druh záškodnictví, který lze na hlavu porazit. Od takového vztahu je třeba se co nejrychleji oprostit. Média nejsou ani dobrá, ani zlá, většinou dokonce ani pravicová ani levicová. Jejich kritická role je však nezastupitelná, i když jejich působení často bývá nepohodlné. Budeme-li se chovat slušně a přitom konzistentně a důsledně, nebudou mít ani média co překroutit.

Rozhodující je vždy dlouhodobé působení, které žádná krátkodechá skandalizace nezvrátí. Za dvacet let existence jsme dokázali, že nejsme stranou na jedno použití. Ideje, postoje a hodnoty, které sdílíme, se osvědčily jako žádné jiné. Na rozdíl od nás smrtelníků na nich zub času nehlodá. Volič se může spolehnout, že v jakékoli mimořádné situaci, ať už je to ekonomická krize, živelná pohroma nebo přistání oněch příslovečných marťanů, se zachováme v souladu se svými principy. Stojí za to je znovu připomenout. Je to obrana svobody jednotlivce v celé šíři jeho občanských politických a ekonomických práv, nedotknutelnost soukromého vlastnictví, obrana zájmu české společnosti a českého státu jako projev moderního vlastenectví, tolerance vůči menšinám a úcta k vlastním kulturním a náboženským hodnotám.

Dámy a pánové, já jsem přesvědčen, že tuto kritickou situaci, v této situaci, kdy čelíme poprvé velké konkurenci ve středopravicovém politickém poli, že tuto situaci dokážeme zvládnout. Jsme etablovanou politickou stranou, máme řadu kvalitních talentovaných mladých politiků, jsme přeci jenom ukotveni ve svém elektorátu, máme základ jakéhosi tvrdého voličského jádra, máme vzdělané a kvalifikované voliče, máme stovky a tisíce kvalitních komunálních politiků, máme jasný program a ideové ukotvení. Tato kritická situace, tato klíčová křižovatka je zvládnutelná a já jsem přesvědčen, že ji společně zvládneme. Budeme-li tvrdě pracovat, budeme-li důslední, budeme-li slušní a budeme-li se starat především o návrat důvěryhodnosti.

Děkuji vám, dámy a pánové, za to, že jste mě vyslechli a dovolte mi, abych ještě na závěr poděkoval bývalému předsedovi Občanské demokratické strany panu Mirku Topolánkovi za vše pozitivní a dobré, co za osm let svého vedení této politické strany udělal pro naší politickou stranu i pro Českou republiku.

Děkuji


Dopis prezidenta Václava Klause pro kongres ODS

Vážení delegáti,

děkuji za pozvání na Váš mimořádný kongres. Dovoluji si Vám k němu – jako zakladatel ODS a jako Váš bývalý dlouholetý předseda – zaslat pár slov a požádal jsem Petra Nečase, aby Vás s nimi seznámil.

Dobře víte, že jsem Občanskou demokratickou stranu založil a že jsem s ní spojil nejpodstatnější část svého politického života. Stejně dobře víte i to, že jsem se v roce 2008 vzdal posledního formálního pojítka, které jsem s ní měl, titulu čestného předsedy. Důvody jsem Vám tehdy sdělil. Netajil jsem se obavami o směřování a další osud ODS. Jsem přesvědčen, že jste jim rozuměli a že je spolu se mnou sdílela i řada z Vás. Domnívám se, že ze stejných důvodů opustila v nedávných volbách ODS významná část jejich voličů. Před třemi měsíci provedená změna přišla příliš pozdě a byla pouze začátkem. Spolu s významnou částí naší veřejnosti proto očekávám, že byla jen předstupněm změn hlubších. Dnešní kongres Vám dává šanci toto udělat, ale je to možné jen za předpokladu, že ve Vašem jednání půjde o podstatné věci a ne jen o nezbytné personální výměny.

Scházíte se v nelehké, ale současně nadějné situaci. Scházíte se rok a půl po prohraných krajských volbách, po řadě nepříjemných, v médiích a ve veřejnosti vůči ODS kriticky probíraných událostech, které Vás velmi poškodily, po neobvyklém odchodu Vašeho předsedy pár týdnů před volbami a po zpochybnění některých dalších známých tváří ODS. Scházíte se po sněmovních volbách, které Vám sice pro následující čtyři roky daly dobré východisko, ale byly to volby, ve kterých Vaše strana získala nejméně hlasů ve své dosavadní historii. Nové je to, že ODS sestavuje vládu z druhé pozice, ale přesto má dobré vyhlídky na získání místa premiéra. Koaličními partnery se pro Vás staly zcela nové subjekty naší politické scény. Pro stranu s jasnou ideologií, pro stranu s výraznými osobnostmi v čele, pro stranu jednotnou, pro stranu, která ví, co chce, to představuje mimořádnou příležitost. Takovou ODS v minulosti byla a měla by ukázat, že jí znovu je.

Vznik ODS a celá její dosavadní historie nebyly jen soubojem s politickými konkurenty na levici. Od počátku jsme vedli zápas i o politický systém jako takový. Chtěli jsme, aby ho tvořily standardní politické strany, které spolu soutěží před očima veřejnosti. Odmítali jsme zákulisní hry různých, za elitní se považující nátlakových a zájmových skupin, které o standardní politiku nemají zájem. Odmítali jsme – v souladu s tezí Miltona Friedmana, že jsme pro trh, nikoli pro byznys – přeměnu politických stran v nástroj lobbyistických skupin. Věděli jsme, že je tím demokratický politický systém vážně narušován a vždy nám záleželo na tom, aby tyto tendence u nás nezvítězily. Bude-li Občanská demokratická strana znovu důvěryhodnou, jednotnou a ideově pevnou pravicovou stranou, může v tom sehrát podstatnou roli.

Věřím, že vedle řešení aktuálních politických otázek, volby nového vedení a hledání nové vzájemné důvěry mezi sebou navzájem budou tyto obecnější otázky klíčovým tématem Vašeho kongresu. Věřím, že si zvolíte předsedu, který má mezi Vámi i ve veřejnosti důvěru a myslím, že takového kandidáta máte. Věřím, že zvolíte vedení, které za ním bude stát a že naleznete správnou cestu dalšího směřování Občanské demokratické strany. Jako člověk, který tuto stranu spoluzakládal a dlouho řídil, i jako prezident republiky bych Vám k tomu chtěl popřát dostatek sil, invence a odvahy.

Chci věřit, že jste správně pochopili vzkaz veřejnosti, který Vám ve volbách vyslala, a že z něj učiníte správné závěry.

Chci věřit v budoucnost Občanské strany jako pevné a trvalé součásti našeho politického života.

Chci věřit, že nejen v bezprostřední budoucnosti, kdy se pravděpodobně budete podílet na správě země jako jedna z koaličních stran, ale i v budoucnosti vzdálenější budu moci pociťovat hrdost na to, že jsem větší část svého politického života spojil s ODS.

Přeji Vašemu jednání úspěch.

prof. Ing. Václav Klaus, CSc., čestný předseda a prezident ČR