Projekt sčítání medvědů na Slovensku se po měsících zdržení rozběhl. Cílem je zjistit, kolik medvědů na Slovensku přesně žije, jaké je jejich chování a zdravotní stav.

O životě ostatních medvědů se ochranáři chtějí dozvědět víc pozorováním v přírodě. Další údaje zamýšlí Státní ochrana přírody (ŠOP) získat z analýzy DNA.

Největší slovenská šelma je dlouhodobě předmětem sporu mezi ochránci a lesníky. Zatímco ochránci tvrdí, že medvědy je třeba chránit, lesníci oponují, že jsou přemnožení a je potřeba jejich počet regulovat i odstřelem. Na Slovensku žije podle odhadů od 700 do 900 medvědů.

ŠOP původně plánovala začít s historicky prvním sčítáním medvědů vloni na podzim. Zpoždění způsobily organizační problémy. Čekalo se také na podpis smlouvy s ministerstvem životního prostředí.

Nejprve se začalo s přípravami na odchyt 15 šelem, kterým chce ŠOP nasadit telemetrické obojky GPS. Vlastnímu odchytu bude předcházet lákání medvědů na potravu na jedno místo. Zvířata jsou ale podle Antala nedůvěřivá a je třeba v nich nejprve vzbudit náklonnost. Proto jsou zprvu krmena bez odchytového zařízení.

Odchyt určených jedinců bude prý trvat minimálně do skončení celého projektu, tedy do roku 2014. "Medvěd bude uspán a nasadí se mu obojek. Ten obojek o něm vysílá absolutně všechny informace, co dělá, kde se pohybuje," uvedl Vladimír Antal ze Státní ochrany přírody.

ŠOP zahájila v rámci výzkumu také monitoring šelem v terénu. Lidé zapojení do podpůrné formy monitoringu zapisují během pozorování medvěda údaje o jeho zabarvení, odhadované hmotnosti či pohlaví. V zimě jsou zase ke zjišťování počtu medvědů využívány stopy, které zanechávají ve sněhu. Ke sčítání hodlají autoři projektu využít i DNA, kterou chtějí získávat z trusu zvířat.

Původně měl projekt trvat do roku 2012, ŠOP se však podařilo prosadit jeho prodloužení o další dva roky. Akce, jejíž součástí bude i výzkum kočky divoké, má podle dřívějších informací stát 2,1 milionu eur (asi 54 milionů korun).