Cena zlata v pátek vystoupila na nový rekord a nezabránil jí v tom ani relativně vysoký kurz dolaru. Kvůli sílící ekonomické nejistotě se cena postupně zvyšovala, až dosáhla bodu, z něhož ji katapultovaly vzhůru technické nákupy. Jedna unce kovu (oz; 31,1 gramu) se tak dostala až nad 1257 USD (asi 26.140 Kč). Krátce před 14:00 se zlato na promptním trhu, kde se kupuje kov k okamžitému dodání, prodávalo až za 1257,85 USD/oz. Na termínových trzích, kde se dá koupit zlato s dodáním k předem dohodnutému datu v budoucnu, se cena srpnového kontraktu vyšplhala na 1260,90 USD. I to je nový rekord pro tento typ kontraktu.

Růst cen zlata pomohl k růstu i dalším drahým kovům. Stříbro se dostalo na 18,91 USD/oz a je nejdražší za poslední čtyři týdny. Platina vystoupila nad 1562 dolarů, zatímco palladium zdražilo nad 472 USD/oz.

Nejisté hospodářské vyhlídky investory nutí zbavovat se papírových aktiv a místo nich nakupovat zlato a další aktiva trvalé hodnoty. Zlato nakupují přesto, že situace na akciových trzích se citelně zlepšila a hlavní indexy zpevnily. Analytici jsou ale k oživení akciových trhů většinou skeptičtí a například u amerických akcií čekají, že se co nevidět vrátí k poklesu.

 

Investoři zlato nakupují hlavně v dobách ekonomické a politické nejistoty. Současná růstová vlna trvá už asi deset let a začala v době, kdy unce zlata stála méně než 300 dolarů. Jen v tomto čtvrtletí už se cena zvýšila o více než 12 procent.

V posledních měsících táhnou cenu zlata vzhůru především obavy, že se dluhová krize bude šířit z eurozóny do dalších zemí. To by podle analytiků zpomalilo hospodářské oživení ve světě.

 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru