Kdo je Petr Tluchoř

Narodil se 6. ledna 1968 v Brandýse nad Labem. Studoval matematicko-fyzikální fakultu ale nedodělal ji. Teď studuje práva.

Před politikou se věnoval hudbě, hrál v kapele a prodával hudební nosiče. V Brandýse pomáhal rozjet charitativní festival "Hopsa hejsa do Brandejsa".

Od roku 1999 je členem společnosti Mensa, kam mohou lidé s IQ od 130 bodů.

Exkluzivně

Nesnaží se prosadit do rodící se vlády, ani na víkendovém kongresu nekandiduje na post místopředsedy. Přesto ale Petr Tluchoř nyní patří mezi nejmocnější a nejvlivnější muže v ODS. Šéf poslaneckého klubu bodoval hlavně v posledních týdnech, kdy porazil ve středočeském kraji Petra Bendla a tím i jeho blízkého lobbistu a podnikatele Ivo Rittiga.

Nejprve Tluchoř přesvědčil středočeskou ODS a dokázal prosadit, aby to byl on, kdo bude vyjednávat po volbách o nové vládě, i když nebyl místopředsedou strany. Tento týden pak Tluchoř uspěl podruhé. Bendl díky jeho rozhodnutí nedostal nominaci na post místopředsedy a ve vedení ODS místo něho zřejmě usedne Tluchořův favorit, europoslanec Milan Cabrnoch.

Vítěz bitev ve sněmovně 

Po pádu Mirka Topolánka se přitom chvíli zdálo, že Tluchoř musí nutně skončit s ním. Za bývalým předsedou stál do poslední chvíle a jako téměř jediný z grémia hájil to, aby mohl zůstat volebním lídrem. Po Topolánkově odchodu pak na chvíli zůstal sám. Ostatní členové grémia jen pobaveně vyprávěli o marné bitvě osamělého Tluchoře. Zatímco Tluchořova moc ve straně stoupá, z řadových místopředsedů na svém místě nikdo nezůstane.

"Je to zakladatel Mensy, má schopnost analýzy a syntézy, kombinační a komunikační dovednosti. Je loajální, pracovitý a na rozdíl od tzv. pánů "čistých" skutečně bezúhonný," napsal HN expředseda ODS Mirek Topolánek o svém někdejším největším spojenci.

Tluchoř se vymyká ostatním mocným ve straně. Jeho síla není postavena na spojení s vlivnými byznysmeny nebo lobbisty, ale na dokonalé znalosti procedur a jednacích řádů a na trpělivosti. 

Na výkonné radě ODS je to většinou on, kdo vykládá stanovy a říká, co strana může dělat. Na půdě sněmovny jako šéf poslaneckého klubu zase pravici vyhrál mnoho bitev díky tomu, že přesně věděl, co mu umožňuje jednací řád. Mimochodem, nejvíc se to ukázalo během prezidentské volby v roce 2008, která se povětšinou točila právě okolo formálních pravidel jednání.

Bývalý hudebník 

Dnes stojí Tluchoř na straně Petra Nečase. "Petr Nečas má moji podporu, jsem zvyklý být loajální ke svému šéfovi," říká Tluchoř. Sám jako své nejsilnější stránky vidí "schopnost mluvit s lidmi, naslouchání a to, že neslibuje nemožné".

Jeho politická kariéra začala nenápadně. Do sněmovny se dostal v roce 2004 jako náhradník. Po volbách v roce 2006 se ale rychle vyhoupl. Dostal se do čela sněmovní volební komise, která v patové povolební situaci hrála klíčovou roli. Tím na sebe upozornil a o pár týdnů později byl zvolen do čela poslaneckého klubu. Velkým politickým úspěchem pak bylo vítězství nad Vlastimilem Tlustým ve středních Čechách. V roce 2008 ho poškodila aféra poslance Jana Moravy, od kterého měl dostat SMS zprávu, v níž mu byly nabídnuty kompromitující materiály na Tlustého, a on je neodmítl.

Ještě před politikou se Tluchoř věnoval hudebnímu byznysu. Pořádal také festival Hopsa hejsa do Brandejsa a hrál v několika kapelách, třeba se skupinou Tři sestry Revival Banda.


SERIÁL HN - NOVÍ MOCNÍ

Parlamentní volby vynesly vzhůru nejen celé strany, ale hlavně konkrétní lidi, jejichž moc a vliv jsou teď o poznání větší než před dvěma týdny. HN proto přinesly seriál NOVÍ MOCNÍ - na stránkách našich novin jste najcházeli každý den portrét někoho z těch, kteří budou v novém povolebním uspořádání hrát rozhodující roli.