Ve víru intenzivních vládních vyjednávání se o kongresu ODS psalo méně, než kdyby se konal v řádném listopadovém termínu. A Petr Nečas je tomu určitě rád, protože noviny aspoň nejsou plné "kmotrů" a "šedých eminencí", od jejichž vlivu chce stranu očistit. Jsou to totiž oni, kdo stejně jako v minulosti připravuje scénář, podle nějž kongres poběží.

Jen se trochu změnilo obsazení: hlavním dirigentem středních Čech už není podnikatel Ivo Rittig, ale šéfposlanec Petr Tluchoř. Kvůli pozměněnému systému delegování na kongres poklesl vliv Severočechů, a tedy Alexandra Nováka, bývalého senátora mířícího k soudu kvůli korupci, a Patrika Oulického, byznysmena napojeného na ústeckou radnici.

Naopak více zástupců, a tím pádem větší slovo budou mít na víkendovém setkání občanských demokratů tradičně klíčové regiony - Praha, Moravskoslezský kraj, střední Čechy a jižní Morava. Především na nich bude záležet, kdo se vedle jejich kandidátů dostane do vedení partaje.

Ne Vondrovi

Kromě Petra Nečase, který má post předsedy ODS v podstatě jistý, se dá s vysokou mírou pravděpodobnosti odhadnout, že v grémiu po víkendu zasednou také David Vodrážka, Pavel Drobil, Pavel Blažek a Milan Cabrnoch. Tedy Praha, Ostrava, Brno a střední Čechy. Pak už zbývá jen jeden post řadového místopředsedy, na který je několik uchazečů.

Nečas by tam rád viděl buď exministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila, nebo bývalého vicepremiéra a svého dvorního vyjednávače Alexandra Vondru, ambice neskrývá ani Miroslava Němcová. Tím, který se zasměje naposled, ale zřejmě bude náměstek jihočeského hejtmana Martin Kuba. Každopádně reálný souboj svede on a Pospíšil, nikdo jiný nepřichází v úvahu.

"Já nezakrývám, že mou prioritou je vláda, což může být v očích některých delegátů handicap," připouští Pospíšil. Jako místopředseda za Čechy by totiž měl mít na starost přípravu strany na krajské volby v roce 2012, což by souběžně s ministerským úřadem stíhal těžko. Kuba bude mít ruce volnější, do vlády nechce.

Pokud to tak skončí, Nečas nebude nadšený. Vodrážka, Drobil, Blažek, Cabrnoch, to jsou sice relativně nové, či aspoň méně známé tváře, ale nejde o "jeho lidi", v čele by totiž stanuli bez ohledu na něj, shodly se na nich mocné regionální organizace. Naopak Vondra nebo Němcová by pro Nečase byli oporou, byť bez mocenského zázemí.

Hlavně Vondra je pro řadu občanských demokratů nepřijatelný. Vyčítají mu, že přejal slovník Mirka Topolánka (od něhož se po letech spolupráce na jaře včas odpoutal) a začal rozdělovat ODS na "novou" a "starou". A tím ovlivňovat i Petra Nečase, který si ho vybral za předkongresového spojence. Vondra pro něj mimochodem uspořádal klánovické setkání s asi čtyřicítkou vesměs komunálních politiků ODS, kteří by měli obměněnou stranu symbolizovat.

"Je to legitimní, ať takové schůzky jsou. Jen je třeba si uvědomit, že když někdo definuje jednu skupinu a spojí se s ní, že ta druhá to nenechá jen tak být," reagoval na Vondrovu iniciativu jeden vlivný člen ODS z Prahy, kterou právě už Topolánek označil za "kmotrovskou".

Změny nekončí

Občanští demokraté stojí před klíčovým kongresem. Rozhodne o tom, kdo, jak a o čem bude za partaj v nejbližších dvou letech mluvit. Dvou letech, kdy se bude rozhodovat o tom, zda hegemonem na české pravici zůstane ODS, nebo ji z této pozice vytlačí Kalouskova TOP 09.

Setkání však trochu ztrácí na lesku, protože většina nejviditelnějších změn je dopředu dohodnutá, takže se nedá očekávat žádné velké dobrodružství. Třeba takové, jakým byl kongres v listopadu 2008, kdy se proti Topolánkovi postavil Pavel Bém.

Také by se nemělo zapomínat na to, že změny, které se nastartují o tomto víkendu ve vysočanském hotelu Clarion, by měly pokračovat. Má vzniknout mezičlánek mezi grémiem ODS a kraji, znovu se obnovit pracovní komise, úpravu potřebuje financování. I většina takzvaných kmotrů (Tomáš Hrdlička v Praze, Pavel Dlouhý na Českobudějovicku, Roman Jurečko v Plzni) si uvědomuje, že když se něco nestane, jejich zázemí se rozpadne.

I z toho důvodu je letos větší tlačenice o místa ve výkonné radě ODS. Při odvolávání Topolánka se totiž ukázalo, že to je velmi důležitý, do té doby ale tak trochu opomíjený orgán.


Nová křídla pro ODS

Na víkendovém kongresu si občanští demokraté z velké části obmění své vedení. Předsedou se stane dočasný lídr Petr Nečas, post prvního místopředsedy obhájí David Vodrážka. Křesla řadových místopředsedů ještě ale nejsou stoprocentně rozdělena. Prosadí Nečas své favority, nebo vyhrají jím tolik kritizovaní zákulisní hráči?

Vodrážka, Drobil, Cabrnoch a Blažek mají místa místopředsedů předem téměř jistá. O poslední zbývající se přímo na kongresu utkají Martin Kuba a Jiří Pospíšil.


vodrazka-david-ods_185x122.jpgDavid Vodrážka, Praha

1. místopředseda

Má pevnou pozici, posílil odchodem Mirka Topolánka a slušným volebním výsledkem. Stojí za ním vlivná pražská buňka ODS. Svou pozici upevnil vyjednáváním o vládě, záda mu "jistí" podnikatel Tomáš Hrdlička.

  

Pavel Drobil, ODSPavel Drobil, Moravskoslezský kraj

místopředseda

Pravděpodobný ministr průmyslu a vycházející hvězda strany. Ekonomický expert a zároveň zdatný vyjednávač, který se o vliv ve svém regionu dělí s opavským primátorem Zbyňkem Stanjurou. Chce být spojkou regionů se stranou a vládou.

  

Milan CabrnochMilan Cabrnoch, Středočeský kraj

místopředseda

Protlačil ho šéf poslanců Petr Tluchoř, ve vedení nahradí bývalého hejtmana a exministra dopravy Petra Bendla. Europoslanec nemá vládní ambice, kvůli angažmá v Bruselu ale moc do chodu strany promlouvat nebude.

  

Pavel BlažekPavel Blažek, Jihomoravský kraj

místopředseda

Ambiciózní právník, měl by mít mimo jiné na starost přípravu moravských regionů na krajské volby 2012. Už Mirek Topolánek jej jmenoval jako jednu z budoucích tváří ODS. Zřejmě bude chtít být hejtmanem.

  

Martin KubaMartin Kuba, Jihočeský kraj

místopředseda

Místo ještě nemá jisté, Petr Nečas si jej ve vedení nepřeje. Výhodou oproti Jiřímu Pospíšilovi je, že nemá vládní ambice a měl by víc času na stranickou práci, aby mohl připravovat české regiony na krajské volby.

  

jiri_pospisil_185x122.jpgJiří Pospíšil, Plzeňský kraj

místopředseda

Stojí za ním zdatný zákulisní hráč Roman Jurečko. Pospíšil má dobrou image, proslavil se čištěním plzeňské právnické fakulty, není spojen se skandály. Sráží ho ale ministerské ambice, kvůli nimž by strana u něj byla na druhé koleji.