ČSSD, která bude pravděpodobně nejsilnější opoziční stranou ve sněmovně, ve čtvrtek zkritizovala návrh ministra financí Eduarda Janoty na snížení státního příspěvku ke stavebnímu spoření. Měl by klesnout ze současných až 4,5 tisíc na dva tisíce korun.

"Každý zásah do toho systému by měl být dostatečně promyšlen, návrhy z posledních dní za takové nepokládáme," uvedl první místopředseda strany Bohuslav Sobotka.

Sociálním demokratům vadí především retroaktivní působení úsporných opatření. Redukce podpory by se totiž netýkala jen nově uzavřených smluv, ale pocítili by ji i stávající klienti stavebních spořitelen. Jakékoli korekce by přitom podle Sobotky měly být zaměřeny pouze do budoucna.

"Nebudeme podporovat zpětné snižování podpory. Je to v rozporu s principy demokratického státu," dodal úřadující šéf strany. Úsporná opatření podle Sobotky pocítí nejen lidé, ale negativně se promítne i do ekonomického růstu ČR. Klesl by prý počet stavebních úvěrů, a tím poptávka po nových bytech a domech.

Stanovisko ČSSD nebude zřejmě pro prosazení změny rozhodující, protože pravicová koalice redukci podporuje a v Poslanecké sněmovně má nadpoloviční zastupení. "Předběžně jsme se shodli, že snížíme státní podporu tak, jak navrhuje ministr Janota," řekl HN jeden z vyjednávačů budoucí vládní koalice.

Ministr financí Eduard Janota chce od ledna příštího roku snížit všem, tedy i klientům na už existujících smlouvách, státní příspěvek na maximálně dva tisíce ročně. Dnes je tento příspěvek 4,5 tisíce na smlouvách uzavřených před rokem 2004 a tři tisíce na pozdějších smlouvách. Stavební spoření má zhruba pět milionů Čechů.

Plošným snížením příspěvku chce stát podle návrhu, který mají HN k dispozici, ušetřit přes 7 miliard korun ročně. Lidé by snížení příspěvku nepocítili příští rok, ale až v roce 2012. Státní příspěvek se totiž podle zákona vyplácí za každý rok zpětně až v následujícím roce. Na spoření jde nyní ze státní kasy ročně téměř 14 miliard korun.