Které orgány sněmovny například zaniknou?

Zrušení:

- komise pro bankovnictví (agenda by přešla na rozpočtový výbor)
- stálá komise pro otázku Ústavy ČR (agenda přejde na ústavně právní výbor)
- stálá komise pro sdělovací prostředky (agenda přejde na volební výbor)
- stálá komise pro sledování procesu zpřístupnění svazků vzniklých činností bývalé Státní bezpečnosti

Sloučení:

- kontrolní a petiční výboru
- výbor pro obranu a výbor pro bezpečnost
- komise pro rodinu a pro rovné příležitosti
- stálá delegace do Parlamentního shromáždění do Rady Evropy a stálá delegace do shromáždění Západoevropské unie

Zdroj: TZ ODS

Počet sněmovních orgánů, mezi které patří výbory, podvýbory, stálé komise a delegace, klesne z 99 na 66. Lídři vznikající vládní trojkoalice ODS, TOP 09 a Věcí veřejných se ve čtvrtek shodli na zrušení 25 skupin. Dojde například ke sloučení kontrolního a petičního výboru nebo sjednocení bezpečnostního výboru a výboru pro obranu.

Bez náhrady budou zrušeny komise pro bankovnictví, pro otázky ústavy nebo pro sdělovací prostředky. Jejich agenda přejde pod jiné výbory. Celkem by mělo zaniknout 17 podvýborů.

Spolu s nimi úměrně klesne také počet míst pro poslance, kteří v těchto orgánech působili a pobírali za to plat. V minulosti se stávalo, že bez funkce a s ní spojeného příplatku bylo jen 25 z 200 poslanců.

Středopravá koalice tří stran se prozatím shodla pouze na počtu orgánů a funkcionářů, které budou redukovány, o personálním obsazení se nejednalo. "Funkce budou rozděleny poměrným systémem mezi všechny poslanecké kluby," dodal lídr ODS Petr Nečas.

Při zeštíhlení sněmovny může budoucí vláda počítat i s hlasy sociálnědemokratických poslanců. "ČSSD je připravena podpořit redukci orgánů, je to krok k tomu, aby se snížily náklady Poslanecké sněmovny," uvedl úřadující šef strany Bohuslav Sobotka. "Zatím nevedeme debatu o jménech, vedeme debatu o tom, která strana by měla nést odpovědnost za vedení konkrétních výborů a komisí," doplnil lídr ČSSD.

Počet orgánů a tím i funkcionářů Poslanecké sněmovny se od vzniku dolní komory do uplynulého volebního období značně rozrostl. Prvním období v letech 1992 až 1996 měla sněmovna 12 výborů, jeden podvýbor, osm stálých komisí a jednu vyšetřovací komisi. V uplynulém volebním období 2006 až 2010 už bylo výborů 18, podvýborů 54 a stálých komisí 12. Další dvě komise byly dočasné a čtyři byly vyšetřovací. Navíc ve sněmovně existovalo šest stálých delegací. 

Boj o předsedu sněmovny 

Nově zvolení poslanci se na ustavující schůzi sněmovny sejdou poprvé příští úterý 22. června, kdy zvolí vedení dolní komory Parlamentu. O tom, kdo bude předsedou Poslanecké sněmovny, se prozatím nerozhodlo, lídři budou o personální otázce jednat v pondělí. Jako jediný kandidát se přihlásil Lubomír Zaorálek (ČSSD), jeho kandidatura ale nemá podporu trojkoalice, která má ve sněmovně většinu. 

Sobotka ve čtvrtek zopakoval, že podle tradice by křeslo měl obsadit buď zástupce vítězné strany, nebo lídr opozice. "Obě tyto podmínky splňuje ČSSD," řekl místopředseda sociální demokracie.

Na nadcházející schůzi se určí také počet místopředsedů sněmovny. V minulém volebním období jich bylo pět. Ihned po volbách ale Nečas prohlásil, že by rád jeden post zrušil a že by takto vysokou ústavní funkci neměl zastávat komunista. Dosud byl zástupcem šéfa sněmovny předseda KSČM Vojtěch Filip.

Výzva Fischerově vládě

Na úvod tiskové konference přečetl Petr Nečas společnou výzvu předsedů všech stran adresovanou kabinetu dosluhujícího premiéra Jana Fischera, týkala se tří konkrétních oblastí - personálních změn, státních zakázek a veřejného rozpočtu.

"Je pro nás nepřijatelné, aby probíhaly tak významné změny například v ČD Cargo bez toho, aniž by se o tom dozvěděl ministr dopravy," uvedl Nečas v narážce na středeční odvolání vedení dceřinné firmy Českých drah. Zároveň by vláda neměla jmenovat žádné velvyslance - v této souvislosti média spekulovala o tom, že by se Mirek Topolánek (ODS) měl stát novým velvyslancem ČR v USA.

Druhý bod otevřené výzvy směřoval k vypisování tendrů. "Vyzýváme vládu, aby už neotevírala žádné velké zakázky, aby ministerstva nerozvíjela další projekty," stojí v prohlášení. HN v minulých dnech upozornily, že ministerstvo spravedlnosti vypsalo několik dní po volbách dvě zakázky za více než čtvrt miliardy korun.

"Vyzýváme vládu, a to opakovaně, aby zavázala 10 miliard korun a neumožnila utracení těchto prostředků vzhledem k vývoji schodku veřejných rozpočtů," dodal místopředseda ODS Nečas.

Rodící se vládní koalice chtěla na čtvrtečním jednání ohlásit první reálný výsledek mezipartajních jednání expertních skupin - měla být uzavřena kapitola týkající se ekologie a zemědělství. Podle Nečase se ale objevily drobné komplikace, nikoli politické, ale redakčně-technické, proto budou muset vyjednavači tuto oblast ještě doladit.

Všechna jednání o asi 80stránkovém znění koaliční smlouvy by měla být ukončena do 30. června. "Vše nasvědčuje tomu, že tento termín bude dodržen," prohlásil Nečas. Lídr ODS chce novou vládu sestavit nejpozději na začátku července tak, aby noví ministři měli možnost promluvit do sestavování státní rozpočtu na příští rok.

V pátek jde Nečas seznámit s průběhem jednání informovat na Hrad prezidenta Václava Klause.