Zisk i tržby první stovky největších českých společností loni klesly. Zisk v součtu meziročně klesl o 8,5 procenta na 194 miliard Kč. Tržby se snížily o 15 procent na 2,07 bilionu Kč. Vyplývá to z žebříčku 100 nejvýznamnějších firem ČR, který ve čtvrtek zveřejnilo Sdružení Czech Top 100. Nejvýznamnější společností byl loni ČEZ.

"Na vývoji tržeb nejvýznamnějších podniků se loni výrazně podepsala ekonomická recese," uvedl předseda Sdružení Czech Top 100 Jan Struž.

Skupina ČEZ utržila loni 196 miliard korun. V pořadí podle tržeb vystřídala o rok dříve první automobilku Škoda Auto, které letos patří druhá příčka. Energetický gigant dosáhl také nejvyššího zisku (65 miliard korun). Třetí místo z hlediska tržeb obsadil RWE Transgas, čtvrtý skončil agrochemický koncern podnikatele Andreje Babiše Agrofert Holding.

Pět z deseti nejúspěšnějších firem je z odvětví zpracovatelského průmyslu, dvě z oblasti energetiky. Pokles tržeb zaznamenaly dvě třetiny z první stovky podniků. První desítce firem klesly tržby o více než devět procent.

V žebříčku finančních institucí se na prvním místě mezi bankami umístila ČSOB. Česká pojišťovna kraluje v oblasti životního pojištění a mezi penzijními fondy. U neživotního pojištění je na prvním místě Kooperativa.

 

Výsledky 2009

  Umístění roku 2009 2008
1 ČEZ, a. s. 2
2 ŠKODA AUTO a.s. 1
3 RWE Transgas, a.s. 3
4 AGROFERT HOLDING, a.s. 4
5 FOXCONN CZ s.r.o. 6
6 UNIPETROL, a.s. 5
7 Telefónica O2 Czech Republic, a.s. 8
8 Toyota Peugeot Citroën Automobile Czech, s.r.o. 8
9 ČEPRO, a.s. 9
10 MORAVIA STEEL a.s. 7

 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru