Sazby hypoték i nadále klesají, alespoň to vyplývá z květnových čísel ukazatele Fincentrum Hypoindex. Souhrnný ukazatel Hypoindex se během jednoho měsíce propadl téměř o dvě desetiny procentního bodu.

Průměrná sazba se snížila o 0,17 procentního bodu na 5,12 procenta. "Úroková sazba hypoték s pětiletou fixací klesla v průměru dokonce až na úroveň 5,08 procenta," upozornilo Fincentrum. V meziměsíčním srovnání tento posun znamená u 2milionové hypotéky s 10letou splatností snížení měsíční splátky o 223 Kč.

Situace podle serveru svědčí podle především klientům, kterým se blíží doba refixace úvěru, ale i těm, kteří zvažují pořízení nového bydlení na úvěr. Průměrná úroková sazba již jedenáct měsíců v řadě vykazuje klesající trend a navíc v posledních měsících se tempo poklesu dramaticky zrychluje.

„Pokles hodnoty Fincentrum Hypoindexu byl způsoben snížením úrokových sazeb napříč fixacemi. Mírný protichůdný efekt měla změna struktury v jednotkách procent ve prospěch dražších tříletých fixací na úkor levnějších pětiletých,“ komentoval aktuální vývoj Josef Rajdl, vedoucí analytik společnosti Fincentrum.

Objem poprvé letos roste

Poprvé od začátku letošního roku také došlo k meziročnímu nárůstu objemu sjednaných hypoték. Banky celkově poskytly hypotéky v objemu 7,12 miliardy korun, což je meziročně o 4,7 procenta více.

Největší zájem měli lidé v květnu tradičně o hypotéky s dobou fixace úrokové sazby na pět let, které čerpalo 51,6 procenta klientů. Druhou nejoblíbenější variantou byly hypotéky s tříletou fixací, které si zvolilo 35,6 procenta klientů. Nejkratší možnou fixaci na jeden rok dalo přednost 6,7 procenta klientů, zbývajících 6,1 procenta procenta připadá na všechny ostatní fixace.

Průměrná částka poskytnuté hypotéky v květnu meziměsíčně nepatrně vzrostla na 1 674 294 korun, nicméně z dlouhodobého hlediska tento ukazatel spíše stagnuje v pásmu mezi 1,6 a 1,7 milionu korun. V loňském roce ve stejném období činila průměrná výše úvěru 1,657 milionu korun.