Evropská unie, Spojené státy a Mezinárodní měnový fond chystají pro Španělsko finanční podporu, která by měla zahrnovat otevření úvěrové linky až 250 miliard eur (6,4 bilionu Kč). Napsal to španělský časopis El Economista s odvoláním na informované zdroje z finančních kruhů. Evropská komise zprávu listu důrazně popřela.

O pomoci na podporu španělské likvidity se údajně jednalo na zvláštním zasedání rady ředitelů MMF. Plán by měl předejít tomu, aby Španělsko muselo požádat EU a MMF o záchranný program, jaký minulý měsíc dostalo vysoce zadlužené Řecko.

Zpráva v El Economista je "velmi bizarní", řekl mluvčí Evropské komise Amadeu Altafaj. "Mohu ji rozhodně popřít," dodal.


Španělsko je v nynější dluhové krizi eura považováno za jednu z nejohroženějších zemí eurozóny, i když má mnohem nižší dluh než Řecko. Na trzích však panují obavy z potíží v jeho bankovním sektoru, kde už mají menší banky problémy se získáním likvidity na mezibankovním trhu.

V úterý výkonný ředitel MMF Dominique Strauss-Kahn oznámil, že se na cestě po Evropě zastaví v pátek ve Španělsku. Mluvčí španělské vlády prohlásil, že plánované páteční setkání mezi šéfem MMF a španělským premiérem José Luisem Zapaterem nemají žádnou souvislost se zprávami médií o údajném zájmu Madridu o finanční pomoc.

 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru