Evropská komise v úterý kritizovala snížení ratingu Řecka, které v pondělí oznámila agentura Moody´s. Eurokomisař pro hospodářské a měnové otázky Olli Rehn v Evropském parlamentu ve Štrasburku uvedl, že je to "překvapivý a nešťastný" krok, který nebere ohledy na poslední vývoj v zemi.

Mezinárodní ratingová agentura Moody´s Investors Service srazila úvěrové hodnocení Řecka o plné čtyři příčky na stupeň Ba1 z dosavadního A3. Jako druhá ze tří světových agentur tak hodnotí schopnost země splácet dluhy ratingem ve spekulativní kategorii. Moody´s svůj krok zdůvodnila ekonomickými riziky záchranného programu, který Řecku poskytly země eurozóny spolu s Mezinárodním měnovým fondem (MMF).

Rizika jsou podle Moody´s jednak v tom, jestli bude Řecko schopno podmínky záchranného plánu plnit. Pokud je plnit bude, pak to zase může ohrozit jeho schopnost ekonomického růstu, která je přitom hlavním předpokladem pro budoucí splácení dluhů.

Evropská unie a stejně i Evropská komise trvají na tom, že Řecko bude schopné svým závazkům dostát, přestože investoři se kloní k názoru, že země se bankrotu nevyhne.

 Podle Rehna je ovšem spořicí program, k němuž se Řekové pod tlakem rostoucích dluhů odhodlali, stabilní a důvěryhodný. "Nevidíme žádnou změnu situace," doplnil.

Eurokomisař rovněž pohrozil, že krok Moody´s znovu otevřel otázku budoucnosti ratingových agentur v Evropské unii. Evropská komise nedávno navrhla zpřísnění regulace ratingových agentur a novému Evropskému úřadu pro cenné papíry a trhy chce umožnit, aby je mohl vyšetřovat a případně je mohl i pokutovat.

"Komise se zaměří na otázku hospodářské soutěže v tomto sektoru. Podíváme se rovněž na transparentnost používané metodologie a na případný střet zájmů," dodal Rehn.

Akcie na hlavních trzích v západní Evropě se v úterý po ranním oslabení přehouply do zisku, většinu ztrát smazaly během dopoledne. Dolů je po otevření burz srážela pondělní zpráva o snížení ratingu Řecka, která nepříznivě doléhala především na akcie bank, trh si ale později přestal těchto zpráv všímat a zaměřil se na informace o podnicích.

Související