Meziroční pokles cen zahraničního obchodu v dubnu dál zmírňoval. Ceny dováženého zboží v dubnu meziročně klesly o 0,4 procenta po březnovém poklesu o 2,6 procenta. U vyváženého zboží ceny klesly o 3,1 procenta, přičemž v březnu to bylo o 5,4 procenta. Informoval o tom dnes Český statistický úřad.

Meziměsíčně se dovozní ceny zvýšily o 0,6 procenta a vývozní o půl procenta. V březnu přitom ceny dováženého zboží poklesly o desetinu procenta a vyváženého zboží o jedno procento.

V meziročním srovnání mělo na pokles dovozních cen největší vliv zlevnění strojů a dopravních prostředků o 3,2 procenta. Snížily se i ceny ostatních surovin o 13,2 procenta, průmyslového spotřebního zboží o šest procent a chemikálií o 1,6 procenta. Podle statistiků zdražily jen minerální paliva o 25,9 procenta.

Ceny vyváženého zboží podle ČSÚ klesaly už devátý měsíc, a to hlavně kvůli posílení kurzu koruny vůči euru a dolaru. Největší vliv na vývoj celkového meziročního indexu mělo zlevnění strojů a dopravních prostředků o pět procent.

Klesly i ceny polotovarů o 6,3 procenta, průmyslového spotřebního zboží o 4,7 procenta a potravin o 4,3 procenta. Naopak zdražily ostatní suroviny o 38,2 procenta, chemikálie o 8,6 procenta a minerální paliva o šest procent.

Zdražení minerální paliv se naproti tomu promítlo do meziměsíčního růstu dovozních cen. Podle statistiků minerální paliva podražila o 4,3 procenta. Zvýšily se ale i ceny ostatních surovin, a to o 1,3 procenta. O 1,1 procenta byly proti březnu dražší polotovary, o 0,4 procenta chemikálie a o 0,1 procenta potraviny. Naopak zlevnilo o 0,9 procenta průmyslové spotřební zboží a o 0,1 procenta klesly dovozní ceny strojů a dopravních prostředků.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru