Už třetí den žijí obyvatelé vesnice Arnasaj na jihu středoasijského Kazachstánu v podmínkách blokády. Z obce se dá dostat pouze přes hranici s Uzbekistánem, která je však nyní uzavřena. Lidem docházejí potraviny i voda.

Obyvatelé nevelké osady, v níž žije 71 rodin, se stali obětí chyby kartografů při vyměřování uzbecko-kazachstánské hranice. Nevšimli si, že mezi hranicí a nedalekou šardarinskou vodní nádrží leží ještě vesnice. Arnasaj tak nyní ze tří stran obklopuje uzbecká hranice, ze strany čtvrté je břeh umělého jezera.

Dlouho to nevadilo, hranice existovala spíše na papíře a pohraničníci obou stran se objevovali jen zřídka. Když ale v úterý Uzbekistán kvůli summitu Šanghajské organizace spolupráce, který se koná v uzbeckém hlavním městě Taškentu, uzavřel hranice, ocitli se obyvatelé Arnasaje v pasti.

"Pohraničníci jsou ozbrojení a varovali nás, abychom k nim nechodili moc blízko, že mají rozkaz střílet. Takže dost lidí se bojí vůbec vycházet na ulici. Už tři dny nemáme pitnou vodu, nepouštějí totiž ani cisterny," řekl po telefonu kazašské televizi KNK obyvatel Arnasaje Valerij Lepcov. Podle něj musí brát nepříliš čistou vodu z přehrady a převařovat ji. Ve vesnici také docházejí potraviny v obchodech, kupci nemají jak doplňovat zboží.

Sami pohraničníci nedostali úplně jasné instrukce, pěší totiž přes hranici pouštějí.

Úřady: Nevidíme žádný problém

"Musela jsem nutně do střediskové obce Šardara, nakonec mě pustili, ale šla jsem těch 15 kilometrů pěšky. Auta vůbec nepouštějí," řekla Bibichan Bižanova kazašské televizi. Do Arnasaje se nedostanou ani lékaři.

"Onemocnělo nám dítě, volali jsme na polikliniku, ale řekli nám, že nemůžou pomoct, protože se k nám nedostanou," říká Valerij Lepcov.

Úřady se ovšem tváří, že je vše v pořádku. "Připravili jsme seznamy 499 lidí, ze kterých 416 jsou místní obyvatelé, včetně dětí a starců. Ostatní jsou zaměstnanci přehrady, pošťáci, lékaři a místní policisté. Ti všichni mohou překračovat hranice," řekl agentuře Novosti-Kazachstan náměstek oblastního tajemníka Tursynkul Bajturganov.

Lidé na místě existenci seznamů potvrzují, použitelné jsou ale pouze pro pěší překročení hranic, uzbečtí pohraničníci prostě žádná vozidla nepouštějí. Pravidla pro omezení přechodu hranic jsou totiž stejná po celé délce hranice, existence podobných případů jako Arnasaj úředníky nezajímá.

Vesničané tak mohou jen doufat, že vydrží do soboty. To v Taškentu skončí summit Šanghajské organizace spolupráce a Uzbekistán by měl hranici opět otevřít.