Česká republika byla v získávání dotací z evropských fondů v letech 2007 až 2009 mírně pod průměrem členských zemí Evropské unie ze střední a východní Evropy. Podprůměrně čerpalo také Rumunsko, Bulharsko a Polsko. Nejúspěšnější byly naopak Estonsko a Litva a mírně lépe než ČR si vedlo Slovensko. Vyplývá to ze zveřejněných výsledků analýzy společnosti KPMG. Mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Jan Štoll ČTK sdělil, že současný stav čerpání evropských fondů odpovídá fázi implementace operačních programů.

K 5. květnu dostali podle ministerstva pro místní rozvoj příjemci dotací v Česku v rámci současného programového období 2007 až 2013 proplaceno 123,7 miliardy korun. Ke stejnému datu úřady schválily celkem 14.349 projektů v hodnotě 335,4 miliardy korun. Na celé programové období je pro Českou republiku vyčleněno 26,69 miliardy eur, což je podle nynějšího kurzu zhruba 692 miliard korun.

Zvláště slabé výsledky vykazuje podle KPMG Česká republika v získávání peněz na výzkum a vývoj, daří se naopak regionálním programům. "Nízkou míru čerpání u výzkumu a vývoje způsobil pozdní rozjezd příslušného operačního programu (Výzkum a vývoj pro inovace)," uvedl odborník na evropské fondy KPMG Martin Blaho. U všech programů je ale podle něj možné očekávat na základě zkušeností z programového období 2004 až 2006 postupný nárůst získaných dotací a snahu řídicích orgánů o úplné vyčerpání přidělených peněz.

Podle Štolla výše závazků svědčí o tom, že potenciál pro vyčerpání evropských dotací je velký. Operační program Výzkum a vývoj pro inovace byl proti jiným programům schválen později, zároveň je pro tento program typický velice náročný hodnotící proces projektů, uvedl. Doplnil, že v následujících fázích implementace se dá předpokládat výraznější nárůst vyčerpaných prostředků, a to právě vzhledem k výši závazků. "MMR situaci velmi detailně monitoruje a navrhuje opatření na zefektivnění čerpání," dodal mluvčí.

Nejvíce peněz směřuje do dopravy

Během prvních tří let současného programového období se v zemích střední a východní Evropy podepsaly kontrakty ve výši 69,3 miliard eur, což odpovídá 26 procentům celkové dostupné částky. Více než 30 procent těchto schválených dotací již příjemci na účty dostali. Nejvíc peněz směřuje v celém regionu do dopravy.

V období 2007 až 2013 bylo deseti novým členským zemím z evropských fondů přiděleno 214,7 miliardy eur. To podle Eurostatu odpovídá 22 procentům ročního hrubého domácího produktu regionu střední a východní Evropy. Česko může z těchto prostředků získat 14 procent.


Podíl dotací schválených v letech 2007 až 2009 na celkovém rozpočtu pro období 2007 až 2013 v zemích střední a východní Evropy:

Estonsko   44 %
Litva          41 %
Maďarsko  39 %
Lotyšsko   38 %
Slovinsko   35 %
Slovensko  27 %
Česko        25 %
Bulharsko  23 %
Polsko       23 %
Rumunsko 16 %

Zdroj: KPMG

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru