Mokasín je vyroben z jednoho kusu kůže a vypracován tak, aby se přizpůsobil chodidlu svého nositele, citovala z magazínu agentura AFP. Podle archeologa Rona Pinhasiho z univerzity v irském Corku, se nedá říci, zda mokasín patřil ženě nebo muži.

"Ta bota má velikost 37 podle evropského číslování, mohl ji ale nosit i muž, protože muži byli v té době mnohem menší než dnes," soudí Pinhasi.

Mokasín byl vyplněný suchou trávou, badatelé ale nemohou říci s jistotou, zda za účelem udržení nohy v teple, nebo uchování formy boty.

Mokasín byl objeven v jeskyni v arménské oblasti Vajotz Dzor u hranic s Íránem a Tureckem.

Skutečnost, že vnitřek jeskyně byl suchý, chladný a stabilní, vytvořila podmínky pro výjimečně dokonalé zachování nejen mokasínu, ale i dalších předmětů, které v ní byly objeveny. Byly to především velké nádoby, z nichž mnohé obsahovaly pšenici, ječmen, meruňky a další jedlé plodiny.

Půda jeskyně byla zároveň pokryta silnou vrstvou kozího hnoje, který při vysychání doslova zatmelil nalezené objekty a "zakonzervoval" je na tisíciletí.

"Zpočátku jsme mysleli, že mokasín a další předměty nalezené v jeskyni jsou staré jen asi 600 až 700 let, protože byly ve velmi dobrém stavu," vysvětlil Pinhasi. Jejich pravé stáří odhalily až radiokarbonové analýzy provedené dvěma laboratořemi, na Oxfordské univerzitě v Británii a jedné univerzitě v Kalifornii.