Letiště Praha vydává dluhopisy v hodnotě 250 milionů korun jako v pořadí druhou emisi v rámci dluhopisového programu. Na dotaz ČTK to uvedla mluvčí letiště Michaela Lagronová. Peníze chce podnik využít na financování rozvojových programů, včetně výstavby druhé ranveje.

Dluhopisy budou vydány ve čtvrtek se splatností v červnu 2020. Nová emise navazuje na dvouleté dluhopisy v objemu 800 milionů korun, které letiště vydalo počátkem roku. O dluhopisový program letiště se stará Komerční banka; dluhopisy nejsou určeny k obchodování na trzích, banka je bude nabízet vybraným klientům.

Společnost v příštích deseti letech může vydat dluhopisy až za 15 miliard korun. Podle Lagronové je letiště stabilní firmou, která se těší důvěře bank, takže úroky jsou nízké. "Díky tomu pro nás dluhopisy představují výhodný způsob financování," řekla mluvčí.

Dluhopisy chtějí využívat i České dráhy, které potřebují peníze na obnovu vozového parku. Tento týden schválila dozorčí rada drah plán investičního financování, který počítá s emisí mezinárodních dluhopisů až do výše 300 milionů eur (7,5 miliardy korun).

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru