Stovky zaměstnanců španělského státního a veřejného sektoru během úterní stávky protestovaly před ministerstvem financí v Madridu proti plánované vládní reformě pracovního trhu. Její součástí je i snížení mezd státních zaměstnanců v průměru o pět procent.

Test síly odborů

Do stávky se podle odborů zapojily asi tři čtvrtiny z 2,3 milionu zaměstnanců státního a veřejného sektoru. Vláda oproti tomu uvedla, že do práce nedorazilo jen asi 16 procent státních zaměstnanců. Napsaly to tiskové agentury.Úterní jednodenní stávka je podle agentur považována za test síly odborů, které uvažují o uspořádání generální stávky, pokud se socialistická vláda skutečně pro ohlášená úsporná opatření rozhodne. Hlavní demonstrace je svolána na úterní večer do Madridu.

Největší účast hlásí odbory z poštovních úřadů a komunálních služeb, stávkuje se mimo jiné i ve školách a nemocnicích. Stávka se naopak netýká policie a veřejných dopravních služeb.

Vláda chce úspornými opatřeními ušetřit do roku 2011 asi 4,5 miliardy eur a snížit schodek státního rozpočtu ze současných 11,2 procenta HDP na tři procenta v roce 2013.

 O jediný hlas prošly španělské škrty. Poslanci prosadili utahování opasků - čtěte ZDE

"Snížit platy je to nejhorší, co můžete lidem udělat "

 

"Tato vláda je úplně neschopná," řekl podle AP pětapadesátiletý Alfredo Barrero Sánchez, který vydělává 1100 eur měsíčně (asi 28.515 korun). Kritizuje vládu za to, že ekonomickou krizi podcenila a myslela si, že nejsou nutná žádná opatření. "A teď se podívejte, k čemu v téhle zemi došlo," dodal.

Jeden z protestujících, padesátiletý Pepe Molina, nese transparent, na kterém je napsáno: "Okradli mě o 80 eur. A o kolik vás?"

V rozhovoru pro AP Molina prohlásil: "Snížit lidem platy je ta nejhorší věc, kterou jim můžete udělat. Jestli není Zapatero schopen nás z této situace dostat, měl by vyhlásit předčasné volby."

"Musí být cesta, jak tuto situaci vyřešit, aniž by to ublížilo (pracujícím) lidem a důchodcům. Sníží mi plat a ... všechno je mnohem dražší," řekla podle Reuters učitelka a matka sedmi dětí.

Ve středu by socialistická vláda premiéra Josého Luise Zapatera měla zveřejnit podobu plánované reformy pracovního trhu. Již dříve přitom uvedla, že ji chce schválit do konce června, ať s ní budou odbory a podniková sféra souhlasit, či nikoliv.

Premiér Zapatero před týdnem také prohlásil, že Španělsko, čtvrtá největší ekonomika eurozóny, nespadne do stejných potíží s dluhy jako Řecko.